Únia sa obáva, že by kal mohol cez Dunaj preniknúť aj do ďalších krajín
Európska únia sa obáva, že červený kal, uvoľnený v pondelok po pretrhnutí hrádze pri maďarskej Ajke, by mohol zapríčiniť environmentálnu katastrofu aj v ostatných krajinách, ktoré s Maďarskom susedia, alebo ktoré s ním spája rieka Dunaj.
"Máme obavy nielen o životné prostredie v Maďarsku, ale aj z toho, že by kal mohol prekročiť hranicu. Maďarské úrady nás ubezpečili, že situácia je pod kontrolou, o žiadnu pomoc zatiaľ Európsku úniu nepožiadali," povedal hovorca komisára pre životné prostredie Joe Hennon.
Ak by toxický kal zasiahol rieku Dunaj, potenciálne by mohli byť zasiahnuté aj ďalšie krajiny, cez ktoré veľtok smerom k Čiernemu moru preteká. Životné prostredie by tak mohlo byť ovplyvnené v Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku, Bulharsku, Ukrajine i Moldavsku.
Dunaj by mohol byť ohrozený v prípade, že sa kal nepodarí zlikvidovať na tokoch Mošonský Dunaj, Rába a Marcal. V súčasnosti pracujú odborníci na neutralizovaní kalu v toku rieky Marcal. V Srbsku dnes ráno už vyhlásili pohotovosť na Dunaji pri maďarských hraniciach.
V pondelok po pretrhnutí hrádze pri západomaďarskej Ajke vo Veszprémskej župe uniklo približne milión kubických metrov červeného kalu, ktorý je odpadom pri výrobe oxidu hlinitého – suroviny na výrobu hliníka.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies