NEW YORK - Fanúšikovia hudobnej legendy, skupiny Beatles, budú dnes spomínať na Johna Lennona a jeho tragický odchod z tohto sveta. Stalo sa tak nečakane pred 35 rokmi, 8. decembra 1980 v New Yorku, dva mesiace po 40. narodeninách, keď ho zastrelil fanatický fanúšik Mark David Chapman.
John Winston Lennon sa narodil 9. októbra 1940 v Liverpoole. Prvé meno dostal podľa otca Johna Alfreda Lennona, ktorý bol lodným stevardom, druhé meno Winston podľa nového ministerského predsedu Winstona Churchilla. Vyrastal u matkiných rodičov, venovala sa mu teta Mimi, ktorá si ho veľmi obľúbila. Mal sedem rokov, keď začal vymýšľať básničky a krátke príbehy, ktoré dopĺňal vlastnými kresbami. Bola to teta Mimi, ktorá mu kúpila za 17 libier prvú gitaru. Mladý John spieval v liverpoolskom Svätopeterskom zbore a ten bol jediným miestom, kde získal základné hudobné vzdelanie.
V roku 1952 ukončil základnú školu a nastúpil do gymnázia Quarry Bank. Tam založil skifflovú skupinu Quarrymen. Tá vystúpila v rámci programu na tradičnom jarmoku vo Wooltone 6. júla 1957 a tu sa John stretol prvýkrát s Paulom McCartneym. Pár dní nato ho vzal do skupiny. V auguste 1958 prišiel George Harrison. Názov Quarrymen zmenili na Long John & The Silver Beatles, potom z názvu vypadlo Long John a v roku 1960 si skrátili názov na Beatles. Posledný člen Ringo Starr si sadol za bicie 18. augusta 1962. Pár dní nato už nahrávali prvý singel Love Me Do.
Lennonovou prvou manželkou bola modelka Cynthia Powell, 8. apríla 1963 sa im narodil syn Julian. V novembri 1966 sa počas vernisáže v Londýnskej indickej galérii zoznámil John s Yoko Ono. Rozviedol sa 20. marca 1969 a s Yoko sa zosobášili v Gibraltáre. Veľký rozruch vyvolal, keď 26. novembra 1969 vrátil kráľovnej Alžbete Rad britského impéria.
Počas roku 1969 už v skupine Beatles prevládali nezhody a každý sa okrem spoločnej práce venoval aj vlastným projektom. Johnov dostal názov Plastic Ono Band, prvýkrát sa predstavili 13. septembra 1969 na koncerte počas festivalu v kanadskom Toronte. Okrem Johna a Yoko boli v skupine gitarista Eric Clapton, bubeník Alan White a basgitarista Klaus Voorman. Ten Klaus Voorman, s ktorým sa Beatles zoznámili ešte v klube Kaiser Keller v Hamburgu a ktorý navrhol obal platne Revolver. Stretli sa na letisku a tak skúšku na koncert si zorganizovali počas letu do Toronta.
V apríli 1970 sa Beatles rozišli. John a Yoko si zvolili za miesto pobytu New York, kde sa usadili od septembra 1971. John vydáva úspešný album Imagine, ktorý viedol rebríčky v Spojených štátoch aj na Britských ostrovoch. Týždenník Melody Maker ho označil za svetový album roka, veľmi priaznivé boli aj ďalšie recenzie. V marci 1973 oznámil prisťahovalecký úrad Johnovi, aby opustil Spojené štáty vzhľadom na jeho predošlé drogové previnenia v Británii. V pozadí však mohli byť aj jeho aktivity zamerané proti vojne vo Vietname.
Týmto sa začala dlhá Johnova cesta za získaním zelenej karty, dostal ju 27. júla 1976, mala číslo A 17-597-321. Táto mu umožnila stály pobyt v Spojených štátoch, do Anglicka sa už nevrátil. Necelý rok predtým, 9. októbra 1975, presne na Johnove 35. narodeniny, prichádza na svet syn Sean Taro Ono Lennon. Na albume Double Fantasy mu venoval k piatym narodeninám skladbu Beautiful Boy.
V pondelok večer 8. decembra 1980, pri návrate z nahrávacieho štúdia do domácej rezidencie Dakota Forum, ho pri vstupe oslovil Mark David Chapman a vystrelil naňho šesť rán. Ráno si tento syn bankára a fanúšik Beatles nechal od Johna podpísať nový album Double Fantasy. Ťažko zraneného Johna doviezla záchranná služba do Roosveltovej nemocnice, lekári mu však už nepomohli.
Diskografia Johna Lennona obsahuje nasledovné štúdiové albumy: Unfinished Music No. 1 (1968), Unfinished Music No. 2: Life with the Lions (1969), Wedding Album (1969), John Lennon/Plastic Ono Band (1970), Imagine (1971), Some Time in New York City (1972), Mind Games (1973), Walls and Bridges (1974), Rock 'n' Roll (1975), Double Fantasy (1980) a Milk and Honey (1984). Medzi singlami vynikajú dve piesne, tou prvou je protivojnová Give Peace a Chance z júla 1969 a známy vianočný song Happy Xmas (War Is Over), ktorý na malej platni vydal 1. decembra 1971.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies