V Bratislave sa schádza európska elita budúcnosti, štartuje ME 20
Šestnásť elitných európskych tímov začne od štvrtka v Bratislave v štyroch základných skupinách servírovať lákavé menu majstrovstiev Európy hádzanárov do 20 rokov zložené z 56 atraktívnych chodov. Hlavnou lahôdkou pre športových fajnšmekrov budú v nedeľu 8. augusta súboje o medailové sady, už zloženie základných skupín však sľubujú zaujímavé predkrmy. Podujatie v Športovej hale na Pasienkoch a v Sibamac Arene v NTC predstavuje najvýznamnejší turnaj uskutočnený na Slovensku za posledných 20 rokov, od seniorských majstrovstiev sveta mužov v roku 1990 vo vtedajšom Česko-Slovensku. Práve rok 1990 je pritom vekovým limitom hráčov na nadchádzajúcich ME 20 ...
Slovensko však nie je žiadnym nováčikom v hostení vrcholných hádzanárskych podujatí – už v roku 2003 usporiadalo kadetský šampionát do 18 rokov, v roku 2007 sa v Bratislave predstavila kontinentálna špička hráčok do 17 rokov a už o dvanásť mesiacov neskôr bojovala v slovenskej metropole rovnaká generácia v rámci majstrovstiev sveta do 18 rokov. "Navyše vážne už zvažujeme možnosť uchádzať sa aj o seniorské majstrovstvá Európy žien," prezradil prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Pavol Derfényi. Usporiadateľská krajina sa môže pýšiť nielen vydarenými mládežníckymi turnajmi, ale aj jedným výrazným prienikom medzi špičku starého kontinentu v tejto vekovej generácii. V roku 2006 v Rakúsku zverenci súčasného seniorského kormidelníka Zoltána Heistera obsadili 6. priečku.
Niečo podobné by veľmi rád dosiahol aj aktuálny slovenský kouč Dušan Timko a ešte pred pár mesiacmi by sa na splnenie takéhoto cieľa pozeral veľmi optimisticky. Záverečný blok prípravy ho však stíhala jedna Jóbova zvesť za druhou a z kádra mu postupne vypadávali kľúčoví hráči. "Pre rôznorodé zranenia a zdravotné problémy sme prišli o piatich dôležitých hráčov, v ktorých sa spájala kvalita so skúsenosťami v seniorskej extralige. Najvýraznejšie nám chýba považskobystrický pivot Žilinčík, ktorý bol takou ozajstnou dušou mužstva," poznamenal Timko, no dodal: "Máme však za sebou kvalitnú prípravu, Slovenský zväz hádzanej nám vytvoril výborné podmienky a naším hlavným cieľom zostáva postup zo skupiny a teda umiestenie do 8. miesta. Aj bez ohľadu na zranenia by to však nebol ľahký cieľ, lebo všetci traja súperi v našej skupine majú kvalitné družstvá." Hlavným favoritom A-skupiny, ktorú spoločne s "béčkom" privítajú Pasienky, bude určite Island, v ktorého tíme hrá niekoľko talentov prestížnej nemeckej bundesligy na čele s Aronom Palmarssonom, čerstvým víťazom Ligy majstrov s THW Kiel, Práve Island bude vo štvrtok aj prvou prekážkou hráčov s dvojkrížmi na hrudiach, ďalšími slovenskými súpermi budú v sobotu Portugalci a v nedeľu Izrael (všetky súboje o 20.00). "Ak chceme reálne myslieť na postup, musia chlapci odovzdať výkony na hranici svojich možností, musia ísť úplne na doraz," prízvukoval Timko po utorňajšej lekcii od Španielov v generálke pred ME, v ktorej jeho hráči podľahli výrazným rozdielom 25:40. "Tento kvalitný súper odhalil naše veľké rezervy v obrannej činnosti, no zároveň sa pod hrozivý výsledok podpísala aj skutočnosť, že sme si vôbec nevážili vypracované strelecké príležitosti a zahadzovali sme jednu šancu za druhou." Ešte predtým Slováci odohrali štyri prípravné duely s Českom, s ktorým trikrát prehralo a raz zvíťazilo. Federálni rivali môžu na seba naraziť už v nadstavbovej skupine, či už o 1.-8. miesto, alebo o 9.-16. priečku.
Island, rovnako ako "zahrievací" súper Slovákov, Španieli by mohli patriť medzi medailových ašpirantov, tých však reálne môže byť sedem až osem. Vo všeobecnosti sa za najhorúcejších adeptov na zlato považuje Nemecko, ktoré vyhralo pred dvoma rokmi turnaj tejto vekovej generácie ešte na ME do 18 rokov. Navyše za ním stojí aj úspešná bilancia na predošlých šampionátoch "dvadsiatky" – pred dvoma rokmi v Rumunsku získali Nemci striebro a dvakrát predtým (v Rakúsku 2006 a Lotyšsku 2004) triumfovali so zlatom. V historickej medailovej bilancii ale kraľujú ich veľkí rivali a severní susedia. Dáni vyhrali ME 20 (alebo do roku 2004 MEJ) z ôsmich edícií až trikrát, navyše pridali jedno striebro a jeden bronz.
Fanúšikovia sa lístkom na zápasy môžu dostať v predpredaji aj cez oficiálnu stránku podujatia www.euro2010.sk, alebo v pokladničnom predaji pred oboma halami. Cena vstupenky na jeden zápas je 3 eurá, celodenný lístok na všetky štyri stretnutia v hale stojí 9 eur. Bez prístupu k dianiu na oboch palubovkách však nezostanú ani fanúšikovia, ktorým sa nepodarí prísť do Bratislavy. Slovenská televízia na Trojke odvysiela v priamom prenose všetky vystúpenia Slovákov a aj záverečný duel turnaja – boj o európsky titul. Navyše úplne všetky stretnutia na turnaji budú k dispozícii bezplatne v internetovom priamom prenose na oficiálnej stránke šampionátu www.euro2010.sk.
Nominácia SR:
brankári: Marián Žernovič (MŠK Považská Bystrica), Pavol Niroda (Tatran Prešov), Róbert Töviš (1. MHK Košice) pivoti: Anton Hároník (MŠK Považská Bystrica), Dávid Köteles (Slavoj Trebišov)
krídla: Martin Ďurajka (MŠK Považská Bystrica), Erik Ľoch, Štefan Laczkó (obaja 1. MHK Košice), Richard Babjak (Tatran Prešov) spojky: Peter Masica ml. (TSG Hassloch/Nem.), Michal Holdoš (Tatabánya Carbonex KC/Maď.), Dominik Krok, Daniel Orlovský (obaja Tatran Prešov), Matúš Hriňák, Martin Dani (obaja 1. MHK Košice), Tomáš Vallo (MŠK Považská Bystrica)
Zloženie základných skupín:
A-skupina (Pasienky): Island, Portugalsko, Slovensko, Izrael
B-skupina (Pasienky): Dánsko, Francúzsko, Česko, Srbsko
C-skupina (NTC): Nemecko, Španielsko, Rusko Fínsko
D-skupina (NTC): Slovinsko, Chorvátsko, Švédsko, Rumunsko
Program SR v základnej skupine:
štvrtok, 29. júla: Portugalsko – Izrael (16.00 h), Island – Slovensko (20.00)
sobota, 31. júla: Izrael – Island (14.00), Slovensko - Portugalsko (20.00)
nedeľa 1. augusta: Island – Portugalsko (14.00), Slovensko – Izrael (20.00)
Prehľad medailistov uplynulých ME 20:
2010 (Slovensko) - ???
2008 (Rumunsko) – Dánsko, Nemecko, Francúzsko, ..., 15. SLOVENSKO
2006 (Rakúsko) – Nemecko, Švédsko, Dánsko, ..., 6. Slovensko
2004 (Lotyšsko) – Nemecko, Dánsko, Slovinsko
2002 (Poľsko) - Poľsko, Slovinsko, Juhoslávia
2000 (Grécko) – Juhoslávia, Bielorusko, Španielsko
1998 (Rakúsko) - Dánsko, Juhoslávia, Maďarsko
1996 (Rumunsko) - Dánsko, Španielsko, Rusko
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies