V kasárňach vyrastie archeologický park, možno aj veľkomoravské múzeum
Veľké depozitáre, moderné laboratóriá, ale aj archeologický skanzen či reprezentatívne múzeum venované Veľkej Morave chce Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied v Nitre vybudovať v bývalých kasárňach pod Zoborom.
AÚ tu patrí časť areálu, ktorú získal ešte v roku 2008 od štátu. Zvyšná časť kasární patrí mestu, väčšina pozemkov pod ním zasa Biskupskému úradu v Nitre. „Pripravujeme projektovú dokumentáciu na komplexnú rekonštrukciu pre 11 budov, na štyri z nich je už hotová. Všetkým historickým objektom niekdajších kasární chceme po obnove zachovať ich niekdajší ráz. Situáciu nám trocha skomplikovala skutočnosť, že Krajský pamiatkový úrad v Nitre začal proces vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku pri siedmich najstarších budovách. Celý proces obnovy našich budov by to však nejako zásadne nemalo ovplyvniť,“ uviedol riaditeľ ústavu Matej Ruttkay.
AÚ chce ešte v tomto roku začať s rekonštrukciou troch najväčších budov, v ktorých majú byť umiestnené depozitáre a laboratóriá. „Najväčší problém máme práve s uchovávaním nálezov objavených pri výskumoch a s ich následným ošetrením, rekonštrukciou, či niektorými analýzami. O tieto služby musíme často žiadať pracoviská v zahraničí, čo nám komplikuje život. Po vybudovaní vlastných priestorov a moderných laboratórií sa nám práca podstatne uľahčí,“ skonštatoval Ruttkay.
Okrem nových archeologických pracovísk sa už začal projektovať aj archeologický skanzen, ktorý má v areáli kasární vyrásť. Bude obsahovať expozície s unikátnymi nálezmi, ktoré verejnosť doteraz nemala možnosť vidieť. Okrem nálezov z Nitry by tu mali byť vzácne pamiatky aj z iných kútov Slovenska. „Budú to tie najzaujímavejšie nálezy od praveku až po stredovek. Bude to napríklad unikátne obydlie lužickej kultúry z doby bronzovej z Dolného Kubína, obydlia z doby kamennej, teda z neolitu, slovanské obydlia, germánska zemnica a iné vzácne nálezy. V skanzene, alebo lepšie povedané v archeologickom parku, bude aj chlebová pec, aby sa mohol piecť chlieb, bude tam sklárska pec, aby si ľudia mohli taviť koráliky, bude tam kováčňa a mnohé ďalšie zaujímavosti,“ uviedol Ruttkay. Celá expozícia podľa jeho slov vyvrcholí pri základoch veľkomoravského a románskeho kostolíka, ktorý bol objavený práve v areáli kasární na Martinskom vrchu. „Ak pôjde všetko podľa plánu, prvé realizačné práce by sa mohli začať v lete na budúci rok,“ spresnil Ruttkay.
Archeológovia uvažujú aj o projekte veľkého reprezentatívneho múzea zameraného hlavne na obdobie Veľkej Moravy. Mapovať by však malo širšie obdobie od príchodu Slovanov na naše územie až po 11. storočie. „Je tu taká myšlienka. Malo by ísť o stálu expozíciu. Všetko však bude závisieť od toho, či sa nám podarí získať financie. Ak by sa nám to podarilo, chceli by sme toto veľkomoravské múzeum otvoriť v roku 2013, kedy sa v Nitre bude oslavovať 1150. výročie príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie,“ uviedol Ruttkay.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies