BAMAKO - Moc v západoafrickom štáte Mali po pondelňajšom zatknutí dočasného prezidenta i premiéra prevzal vodca vlaňajšieho puču Assimi Goita. Francúzsko tento krok označilo ako ďalší štátny prevrat.
Goita síce sľúbil, že v roku 2022 zorganizuje nové voľby, no takáto demonštrácia sily prináša pochybnosti, či sa hlasovanie uskutoční bez výraznejšieho zásahu junty, ktorá minulý rok v auguste zvrhla posledného demokraticky zvoleného prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil prevzatie vlády za „štátny prevrat“ a varoval pred následkami. „Sme pripravení prijať cielené sankcie voči protagonistom,“ uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) a ďalší členovia medzinárodného spoločenstva v spoločnom vyhlásení požadujú prepustenie prezidenta Baha Ndawa a premiéra Moctara Ouanea, ktorých previezli do armádnej centrály v Kati.
Viaceré africké štáty aj medzinárodné spoločenstvo sa obávajú, že puč v Mali by mohol pomôcť islamským extrémistom v rozširovaní pôsobnosti.
Mali bojuje s vlnou džihádistických útokov a etnickým násilím už približne osem rokov. Francúzsko a sily OSN pokračujú v boji proti extrémistickým rebelom, ktorí pôsobia vo vidieckych oblastiach a pravidelne útočia na cesty a mestá.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies