Agentúry DPA a Reuters cez víkend informovali, že sa v Nemecku objavil škandál so slepačími vajíčkami, ktoré boli neoprávnene deklarované ako bioprodukty.
Spravodajský týždenník Spiegel na svojej internetovej stránke dnes uvádza, že tento podvod bude zrejme patriť v agrárnom sektore krajiny medzi najväčšie.
Spolková ministerka pre ochranu spotrebiteľov Ilse Aignerová žiada jeho rýchle a dôsledné vyšetrenie. Vinníkov žiada tvrdo potrestať.
K spotrebiteľom sa dostali milióny vajec od sliepok z voľného chovu, uzavretých chovov a biofariem, ale prísne podmienky predpísané pre ne sa nedodržiavali. Nosnice v mnohých prípadoch držali vo veľkom počte v klietkach a nedostávali krmivo predpísaného zloženia. Najviac falošných biovajec sa dodávalo do obchodnej siete z Dolného Saska.
Aignerová kritizovala krajinské kontrolné orgány za nekvalitnú činnosť. Uviedla, že sa predpisy pre biochovy musia dôsledne dodržiavať a kontrolóri nemôžu plniť povinnosti len od stola. Nijaký účinok neprináša to, ak spolkové orgány a EÚ prijímajú prísne opatrenia a zostrujú ich, ale tie sa nedodržiavajú. Ministerka očakáva, že justičné orgány rýchlo splnia svoju povinnosť a zodpovedné osoby za škandál ponesú finančnú aj trestnoprávnu zodpovednosť.
Štátne zastupiteľstvo v Oldenburgu vyšetruje asi 150 majiteľov slepačích fariem v Dolnom Sasku. Ešte asi 50 falošných biofariem sa nachádza v iných častiach Nemecka. Ale nepravé biovajcia znášali sliepky aj v Holandsku a Belgicku.
Dolnosaský minister poľnohospodárstva Christian Mayer uviedol, že sa uvažuje o tom, či sa dodávateľom nepravých biovajec odnímu licencie na chov sliepok.
Spiegel napísal, že vlani nemeckí spotrebitelia podľa odhadu expertov nakúpili bioprodukty za viac ako 7 miliárd eur. Záujem o ne medziročne vzrástol o 6 %.
Zdroj: TASR
Autor: Redakcia Netky