Vatikán je terčom kritiky za pozvanie Číny na konferenciu o darcovstve orgánov

NETKY.SK • 8 Február 2017, 10:48 • 2 min
Vatikán je terčom kritiky za pozvanie Číny na konferenciu o darcovstve orgánov

VATIKÁN - Vatikán sa stal terčom kritiky za svoje rozhodnutie pozvať na konferenciu o obchodovaní s ľudskými orgánmi aj Čínu, a to aj napriek správam, že ako darcov zneužíva ľudí odsúdených na smrť.

slovakia

left justify in out

Vedenie Pápežskej akadémie vied (PAS) podľa britskej spravodajskej stanice BBC priznalo, že nevie, či Čína ešte pokračuje v tejto praxi, ale vyjadrilo nádej, že pozvanie na konferenciu jej poslúži ako povzbudenie pre zmenu prístupu k darcovstvu orgánov.

Združenie Doctors Against Forced Organ Harvesting (DAFOH) však deklarovalo, že pozvanie Číny do Vatikánu konferenciu kompromituje. Podľa DAFOH mala pápežská akadémia odmietnuť účasť Číny, kým nedôjde k nezávislému prevereniu skutkového stavu v tejto krajine.

"Bez predloženia dôkazov neexistuje dôvod veriť vláde Číny, keď tvrdí, že prestala s núteným odoberaním orgánov väzňov," vyhlásil predstaviteľ DAFOH Torsten Trey.

Kým podľa ľudskoprávnych skupín v Číne ešte stále odoberajú orgány z tiel popravených odsúdencov, Peking tvrdí, že s touto praxou prestal v roku 2015.

Nedobrovoľnými darcami orgánov na transplantáciu sú najmä väznení príslušníci hnutia Fa-lun-kung, ktoré bolo v Číne ako duchovný a náboženský kult zakázané v roku 1999. Obeťami sú však aj kresťania, Tibeťania či Ujguri a príslušníci ďalších národností väznení sa svoje názory, uviedli ľudskoprávni aktivisti.

Čína pociťuje nedostatok orgánov vhodných pre svoj transplantačný program. V krajine sa s ľudskými orgánmi obchoduje aj na čiernom trhu, uviedla BBC.

Témou konferencie vo Vatikáne je obchod s orgánmi a tzv. transplantačná turistika. Na dvojdňovom podujatí v sídle Pápežskej akadémie vied vo Vatikánskych záhradách sa zišli predstavitelia viac ako 20 krajín sveta. Sympózium prebieha v sekciách rozdelených podľa teritórií (Amerika, Afrika, Európa, východné Stredomorie, západné Tichomorie a juhovýchodná Ázia). Dnes, na záver konferencie, bude vydaná spoločná deklarácia.

"Obchod s orgánmi sa stal jednou z foriem otrokárstva, ktorá zneužíva ľudskú biedu, migráciu, utečencov utekajúcich pred genocídami, odsúdencov na smrť a maloletých," upozorňuje PAS.

Podľa štatistík, ktoré boli v roku 2014 predložené pápežovi Františkovi, z milióna uskutočnených transplantácií orgánov bolo skutočne potrebných len niečo cez desať percent (120.000), informoval Vatikánsky rozhlas. Vo väčšine prípadov ide o transplantácie obličiek, ktoré predstavujú 75 percent ilegálneho obchodu s orgánmi. Ďalšími žiadanými orgánmi sú pečeň, srdce, pľúca, pankreas a črevo, napísal vatikánsky denník Osservatore Romano.



 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies