ŠTOKHOLM - Tohtoročné Ceny za správny život 2015 (Right Livelihood Awards), označované tiež ako alternatívne Nobelove ceny, dnes v Štokholme získali traja aktivisti boja za ľudské práva a s globálnymi krízami z Kanady, Talianska a Ugandy a tiež Republika Marshallove ostrovy. Oznámili to svetové tlačové agentúry.
Porota, ktorá vyberá laureátov Cien za správny život, upozornila na boj obyvateľov malej tichomorskej Republiky Marshallových ostrovov a ich ministra zahraničných vecí Tonyho de Bruma za svet bez jadrových zbraní.
Táto krajina, v ktorej USA uskutočnili dovedna 67 skúšobných výbuchov atómových bômb, podala v roku 2014 na Medzinárodný súdny dvor (ICJ) žalobu na deväť jadrových mocností. Britániu, Čínu, Indiu, Izrael, Francúzsko, Pakistan, Rusko, Severnú Kóreu a USA žaluje za "neschopnosť rokovať v dobrej vôli o globálnom nukleárnom odzbrojení" v súlade so Zmluvou o nešírení jadrových zbraní (NPT), uviedla Nadácia za správny život.
Vedúca predstaviteľka kanadských Eskimákov Sheila Wattová-Cloutierová získala alternatívnu Nobelovu cenu za "celoživotné úsilie" o ochranu Eskimákov v Arktíde a ich "živobytia a kultúry, ktoré aktívne ohrozuje klimatická zmena", uviedla nadácia so sídlom v Štokholme. Ďalšou tohtoročnou laureátkou je ugandská obhajkyňa ľudských práv Kasha Jacqueline Nabagesera, ktorá - napriek násiliu a zastrašovaniu - získala toto ocenenie za odvahu a vytrvalosť o ochranu práv gejov, bisexuálov a transrodových a intersexuálnych ľudí v africkej Ugande.
Táto krajina na seba v uplynulých rokoch upozornila prísnou legislatívou zameranou proti gejom a prenasledovaním sexuálnych menšín, čo ocenená aktivistka napadla na súdoch. Cenu za správny život získal dnes aj Talian Gino Strada, spoluzakladateľ organizácie humanitárnej pomoci Emergency, ktorá poskytuje lekárske služby "obetiam konfliktu a nespravodlivosti".
Emergency poskytla lekársku pomoc už vyše šiestim miliónom ľudí a pracovala v 15 krajinách sveta, kde budovala nemocnice a centrá prvej pomoci, vrátane Afganistanu, Iraku, Sierra Leone a Sudánu. Sheila Wattová-Cloutierová z Kanady, Kasha Jacqueline Nabagesera u Ugandy a Gino Strada z Talianska dostanú súčasne každý finančnú odmenu vo výške jedného milióna švédskych korún (takmer 107.000 eur), zatiaľ čo Marshallove ostrovy a Tony de Brun čestné ocenenie.
Alternatívne Nobelove ceny udeľuje od roku 1980 Nadácia Right Livelihood Award z iniciatívy niekdajšieho nemeckého europoslanca a filantropa Jakoba von Uexkülla ako ocenenie práce, ktorú oficiálne Nobelove ceny podľa jeho názoru ignorovali. Alternatívne Nobelove ceny udeľujú od roku 1980, keď vznikla Nadácia za správny život, oceňujúca výkony a prácu v oblastiach ochrany životného prostredia, zaisťovania mieru, boja proti chudobe a sociálnej nerovnosti. Podľa zakladateľa nadácie, niekdajšieho nemeckého europoslanca švédskeho pôvodu a filantropa von Uexkülla, je toto ocenenie určené ľuďom, ktorých prácu oficiálne Nobelove ceny podľa jeho názoru ignorovali.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies