22. apríl už tradične patrí Dňu Zeme, toto bolo hlavnou témou ročníka 2019.
Svetový Deň Zeme je inšpirovaný pradávnymi zvyklosťami našich predkov, ktorí počas jarnej rovnodennosti oslavovali koniec zimy a príchod úrodného obdobia a teplého počasia. Deň Zeme bol vyhlásený v roku 1970 americkým senátorom Gaylordom Antonom Nelsonom. Ten nabádal študentov, aby sa problematikou životného prostredia začali zaoberať viac a aby vypracovali vlastné projekty zamerané na ochranu prírody. Od roku 1990 je Deň zeme uznaný ako medzinárodný.
Tento deň si začali pravidelne pripomínať ľudia po celom svete. Organizujú sa rôzne akcie a podujatia, ktorých cieľom je hoci len malým dielom dopomôcť prírode k udržaniu, resp. obnove. Jednotlivé skupiny dobrovoľníkov sa pritom sústreďujú predovšetkým na regióny a okolie miesta, kde žijú.
Na Slovensku prebieha tento deň najmä formou dobrovoľníckych akcií zameraných na čistenie lesov, parkov i miest od odpadkov. V tejto forme sa s ním určite stretol už nejeden z nás. Ročník 2019 sa však niesol v duchu ochrany jednotlivých prírodných druhov.
V čase, kedy sú klimatické zmeny a boj s plastovým odpadom témami, ktoré spoločnosťou skutočne rezonujú, by sme sa nad zachovávaním životného prostredia mali zamýšľať stále intenzívnejšie. Práve otepľovanie môže spôsobiť, že z našej planéty postupne vymiznú mnohé rastlinné aj živočíšne druhy, ktoré sa nestihnú prudkej zmene prispôsobiť. Je preto na nás, aby sme zabojovali a pomohli zachovať to, čo je naším najväčším spoločným bohatstvom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies