AUSTIN - Len mesiac pred svojimi 101. narodeninami zomrel v nedeľu laureát Nobelovej ceny za chémiu John B. Goodenough, ktorý bol priekopníkom vo vývoji lítiovo-iónových batérií, aké sa v súčasnosti využívajú okrem iného aj na pohon elektromobilov.
Goodenough bol "počas mnohých desaťročí svojej kariéry poprednou osobnosťou v oblasti vedeckého výskumu", povedal Jay Hartzell, rektor Texaskej univerzity v Austine, na ktorej pôsobil tento americký nobelista dovedna 37 rokov. Goodenough sa narodil 25. júla 1922 v Jene v Nemecku americkým rodičom. Po absolvovaní bakalárskeho štúdia matematiky na Yaleovej univerzite získal magisterský titul a doktorát z fyziky na Chicagskej univerzite. Stal sa výskumníkom a vedúcim tímu na Massachusettskom technologickom inštitúte a neskôr viedol laboratórium anorganickej chémie na Oxfordskej univerzite.
Nobelovu cenu za chémiu získal v roku 2019 ako 97-ročný, čím sa stal jej vôbec najstarším nositeľom. Udelili mu ju spoločne s Britom M. Stanleym Whittinghamom a Japoncom Akirom Jošinom za vývoj lítiovo-iónových batérií. "Táto nabíjateľná batéria položila základy bezdrôtovej elektroniky, ako sú mobilné telefóny a prenosné počítače," uviedla pri vtedajšom udeľovaní ceny Kráľovská švédska akadémia vied. "Umožňuje tiež fungovanie sveta bez fosílnych palív, keďže sa používa na všetko – od pohonu elektrických áut až po uchovávanie energie z obnoviteľných zdrojov," dodala akadémia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies