BELFAST/DUBLIN - Polícia v Severnom Írsku v stredu zatkla lídra nacionalistickej strany Sinn Féin Gerryho Adamsa.
Dôvodom je podozrenie, že sa podieľal na vražde z roku 1972. Incident môže podľa agentúry Reuters spôsobiť politické zemetrasenie tak v Belfaste, ako aj v Dubline. Adams všetky obvinenia odmieta. V 80. rokoch bol prívržencom Írskej republikánskej armády (IRA) napojenej na Sinn Féin. Neskôr sa z neho stal propagátor mierového riešenia konfliktu v Severnom Írsku a v súčasnosti je poslancom v dolnej komore írskeho parlamentu.
Obeťou únosu a následnej vraždy sa pred viac ako 30 rokmi stala matka desiatich detí Jean McConvilleová. Jej telo našli náhodou v roku 2003 na pláži v írskom okrese Louth, ktorý Adams v súčasnosti zastupuje v miestnom parlamente. Zavraždili ju príslušníci IRA, prípad je však dodnes nevyjasnený a je považovaný za jeden z najbrutálnejších zločinov spáchaných v tom období severoírskymi radikálmi. Podľa nich bola McConvilleová britskou špiónkou, vyšetrovanie to však vyvrátilo. "Nikdy som sa nedištancoval od IRA a nikdy ani nebudem. Ale som absolútne nevinný pokiaľ ide o únos, vraždu a pochovanie pani McConvilleovej," uviedol Adams vo svojom stanovisku.
Adamsovo zatknutie môže mať aj politický dopad. Súčasné krehké prímerie v Severnom Írsku ohrozili nedávne iniciatívy na vyšetrenie historických zločinov tak zo strany IRA ako aj vtedajších príslušníkov britských bezpečnostných zložiek.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies