BRATISLAVA – Vládny návrh zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý je v súčasnosti v legislatívnom procese a ktorý by od 1. júna 2014 mal sprísniť možnosť nadobúdania slovenskej poľnohospodárskej pôdy cudzincami, je propagandou. Uviedol to dnes na tlačovej besede v Bratislave opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd).
"Tento zákon nepomôže ochrániť majetok – pôdu, nechce ani chrániť celú výmeru Slovenska, ale len poľnohospodársku pôdu. Lesnú pôdu vôbec nie. Ani poľnohospodársku pôdu neochráni, lebo prevodom obchodného podielu možno navrhovaný zákon obísť s úsmevom na tvári," priblížil.
Zákon, ktorý rezort pôdohospodárstva predložil, sa podľa Simona netýka lesov. "Týka sa len poľnohospodárskej pôdy, viníc, chmeľníc, záhrad, ale lesov sa netýka," zdôraznil. Poľnohospodársky využívanej pôdy má Slovensko podľa jeho informácií približne 1,9 milióna hektárov (ha), lesov je asi 2,1 milióna ha.
Zámer zákona sa podľa opozičného poslanca minie účinkom. "Chceme obísť tento zákon? Obídeme ho, ak si založíme spoločnosť s ručením obmedzeným, vložíme pôdu do jej majetku a predáme spoločnosť ako 100-% obchodný podiel. Ne tento postup sa celá tortúra predpísaná v zákone nevzťahuje," konštatoval.
Nový zákon bude podľa jeho názoru slúžiť privatizérom, ktorí privatizovali štátne majetky za Mečiarovej éry "za babku". "Tí totiž dnes majú najväčšiu výmeru pozemkov vo svojom vlastníctve. Oni môžu kedykoľvek svoj obchodný podiel previesť, ktorý sa kedykoľvek dostane do majetku akejkoľvek zahraničnej osoby."
Bežný človek – vlastník pôdy bude podľa Simona navrhovaným zákonom znevýhodnený, pretože zákon ho legálne obmedzí pri predaji pôdy natoľko, že cena jeho pôdy klesne. "Vláda obmedzí viac ako dva milióny vlastníkov pôdy v tom, ako môžu nakladať so svojím vlastníctvom," podčiarkol. Cena pôdy sa podľa neho zníži v situáciách, ak na dedinách budú oproti 1000 drobným vlastníkom pôdy stáť napríklad len dvaja záujemcovia - poľnohospodári s právom jej kúpy. "Ukazuje to aj situácia v Maďarsku, kde reálne ceny poľnohospodárskej pôdy klesli," priblížil. Navyše, slovenský vlastník pôdy bude musieť znášať náklady na zverejňovanie predaja.
"Absolútnym nonsensom" je podľa Simona spôsob, akým má okresný pozemkový úrad schvaľovať predaj poľnohospodárskeho pozemku. Úrad má vydať osvedčenie o predaji pôdy do 30 dní, ale pritom na posúdenie žiadosti o vydaní osvedčenia sa nevzťahuje zákon o správnom konaní. Úradníkom nevydané rozhodnutie je tak preskúmateľné len súdom. Ak však úradník do 30 dní osvedčenie nevydá, je potrebné ho do päť dní vyzvať na vydanie osvedčenia. "Ak okresný úrad osvedčenie ani potom nevydá, tak podľa navrhovaného zákona platí, že úrad vydanie osvedčenia odmietol. Vo všeobecnosti som bol osobne v tom, že ak nejaký úrad nevydá záporné stanovisko, tak platí, že s návrhom občana súhlasí," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies