BRUSEL - Predseda Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage v nedeľu v rozhovore pre BBC spresnil, že v rámci Európskeho parlamentu nechce mať nič spoločné s Národným frontom (FN) Mariny Le Penovej a radšej uprednostní spojenectvo s talianskym Hnutím piatich hviezd (M5S). Uviedla to tlačová agentúra Belga.
"Nechcem alianciu s Národným frontom. Pochádza z inej politickej rodiny," povedal Farage na adresu krajne pravicového subjektu, ktorému šéfuje Le Penová.
Farage aj Le Penová sa stali víťazmi eurovolieb v ich domovských krajinách, keď UKIP získal 24 z celkového počtu 73 britských mandátov v europarlamente a FN bude mať rovnako 24 europoslancov (doteraz mal iba troch) z celkového počtu 72 francúzskych kresiel. Na pôde EP sú však členovia UKIP a FN aj napriek kritickým názorom na fungovanie Európskej únie v rôznych politických skupinách.
Farage francúzskemu ultrapravicovému FN okrem iného vyčíta aj antisemitskú agendu. Pre BBC uviedol, že aj keď Le Penová má odlišné názory ako jej otec, zakladateľ a čestný predseda FN, Jean-Marie Le Pen, strana stále pestuje v sebe jeho odkaz.
Šéf UKIP kriticky reagoval najmä na predvolebné komentáre Le Pena, ktorý v rámci diskusie o globálnej demografickej explózii 20. mája uviedol, že vírus ebola by za tri mesiace túto otázku vyriešil.
"Nechceme mať nič spoločné s touto stranou, naozaj nič," zdôraznil Farage. Predseda UKIP na druhej strane zopakoval túžbu vytvoriť užšie spojenectvo s M5S, s ktorého lídrom Beppem Grillom už minulý týždeň v Bruseli rokoval. Farage dodal, že aj keď Grillovo hnutie pochádza skôr zo stredoľavého spektra politiky, dúfa, že sa dohodnú na spoločnom presadzovaní silného euroskeptického programu.
Hnutie piatich hviezd je jednou z nových euroskeptických síl v Európe. V Taliansku dostalo 21 percent hlasov voličov a v EP bude mať 17 poslancov. Náznaky spojenectva s Farageom na pôde EP však v rámci M5S vyvolali ostré reakcie, keď časť členov strany túto myšlienku odmieta, aj napriek tomu, že Farage pred eurovoľbami verejne deklaroval, že UKIP nie je rasistická strana.
Na vytvorenie politickej frakcie v EP je potrebné najmenej 25 poslancov zo siedmych členských krajín. Le Penová má zatiaľ podporu europoslancov z piatich členských štátov EÚ a vyjadrila presvedčenie, že sa jej podarí získať spojencov aj z ďalších krajín. Za istého spojenca pre novú frakciu Le Penovej bola pred eurovoľbami uvádzaná Slovenská národná strana (SNS), ktorá sa však do EP nedostala.
V súčasnom zložení EP je europoslanec za SNS Jaroslav Paška členom a podpredsedom euroskeptickej skupiny Európa slobody a demokracie (EFD), ktorej šéfuje Nigel Farage.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies