Chren napadol zákon o prevode pôdy na Ústavnom súde

NETKY.SK • 2 Júl 2014, 09:36 • 2 min
Chren napadol zákon o prevode pôdy na Ústavnom súde

BRATISLAVA - Poslanec NR SR Martin Chren (nezaradený) dnes doručil podanie na Ústavný súd proti nedávno schválenému zákonu o prevode pôdy. Pod jeho podaním je podpísaných 33 opozičných poslancov, najmä liberálov a poslancov strán SDKÚ-DS, OĽaNO a SaS.

slovakia

left justify in out

"Zákon o prevode pôdy z dielne ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) je jedným z najhorších, aké kedy opustili slovenský parlament. Podľa našej analýzy porušuje spolu až sedem rôznych článkov Ústavy SR," povedal v stanovisku pre TASR Chren. Zákon o prevode pôdy podľa jeho slov obmedzuje možnosť slovenských občanov predávať poľnohospodársku pôdu. "Pri predaji musia absolvovať byrokraticky náročné úkony a uprednostniť existujúcich farmárov zo svojho okolia," tvrdí opozičný poslanec.

 

Podľa Chrena povedie tento zákon k zníženiu hodnoty pôdy pre bežných ľudí. Je presvedčený, že zarobiť na ňom majú veľkopodnikatelia a finančné skupiny, ktoré sa ľahko a lacno môžu dostať k pozemkom. "Zároveň sa nezabráni predaju slovenskej pôdy cudzincom, lebo podnikateľské subjekty môžu aj napriek schváleniu zákona skúpenú pôdu predávať formou prevodu obchodného podielu vo svojej spoločnosti," argumentuje.

 

V podaní na Ústavný súd vo veci súladu zákona o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku s Ústavou SR podpísaní poslanci namietajú viaceré porušenia Ústavy. Podľa nich zákon v rozpore s princípom právneho štátu výrazne obmedzuje vlastnícke práva tých vlastníkov poľnohospodárskych pozemkov, ktorí už takéto pozemky vlastnia a majú záujem s nimi, ako s predmetom svojho vlastníctva, nakladať. "Zákonodarca bol upozornený na to, že cieľ sledovaný zákonom je možné dosiahnuť aj inými prostriedkami, nie takýmito výraznými zásahmi do práv a slobôd garantovaných ústavou. Takto zákonodarca išiel za hranicu úvahy, na čo je pri tvorbe zákonov oprávnený a porušil tak článok 2 ods. 2 ústavy konať len to, čo mu zákon dovoľuje. Konanie zákonodarcu nie je neobmedzené," upozorňuje Chren s tým, že ide o ďalší rozpor s ústavou.
 

Schválený zákon tiež nedovoľuje nadobudnúť vlastnícke právo k poľnohospodárskym pozemkom subjektom, ktoré nie sú podnikateľmi v poľnohospodárstve aspoň tri roky, nemajú trvalý pobyt alebo registrované sídlo aspoň 10 rokov na území SR a "tiež neprimerane a neodôvodnene zvýhodňuje tých, ktorí sa nachádzajú v obci, kde sa pozemok nachádza, resp. v susednej obci". Poslanci sú presvedčení, že právna norma výrazne obmedzuje vlastnícke práva doterajších vlastníkov v ich práve s predmetom vlastníctva nakladať.

 

Opozícia vidí aj výraznú deformáciu trhovej ekonomiky, na ktorej je hospodárstvo SR podľa ústavy založené. "Zákon nechráni trhové prostredie, ako ukladá Ústava, ale škodí a zvýhodňuje len určité subjekty na trhu," dodal Chren.

 

Spomínaná právna norma sprísnila podmienky predaja a darovania poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. Zákon prešiel parlamentom v skrátenom režime, podľa rezortu pôdohospodárstva má viac chrániť slovenskú pôdu a zabrániť špekulatívnym nákupom s ňou. Po novom by tak mali pôdu, ktorá má naďalej slúžiť svojmu účelu, prednostne nadobúdať osoby, ktoré podnikajú alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej tri roky.

 

Prednostné právo na odkúpenie pôdy budú mať družstvá, agropodniky a samostatne hospodáriaci roľníci v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Ak títo záujem o pôdu neprejavia, právo na jej odkúpenie budú mať osoby podnikajúce alebo pracujúce v poľnohospodárstve v susediacej obci, následne aj z inej oblasti. Pokiaľ o prevod poľnohospodárskeho pozemku za cenu požadovanú prevádzajúcim neprejaví záujem žiaden z takto určených subjektov, bude môcť pozemok nadobudnúť ktokoľvek.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies