BRATISLAVA - Rómsky holokaust nemôže podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka zostať zabudnutou, odloženou a zamlčovanou kapitolou v našich dejinách.
Pri príležitosti dnešného Pamätného dňa rómskeho holokaustu počas druhej svetovej vojny preto vyzval obce, mestá i mimovládne organizácie, komunity a cirkvi, aby si pripomenuli rómske obete nacizmu.
"Takmer v každej obci boli totiž nevinní ľudia z rómskej komunity vo vojnových časoch označení za asociálov, a to znamenalo transport do pracovných a koncentračných táborov," vysvetlil Pollák. Pripomínanie si nezmyselnej likvidácie Rómov má podľa neho celospoločenský význam. "Pre vzájomný rešpekt, ohľaduplnosť či už zo strany Rómov, alebo majority a pre naše budúce spolunažívanie," uviedol splnomocnenec.
Pollák upozornil aj na skutočnosť, že o rómskom holokauste, označovanom v rómskom jazyku termínom "poraimos", existujú len strohé a nedostatočné informácie. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v záujme šírenia informácií o tejto historickej udalosti preto podporil výrobu publicisticko-umeleckej diskusnej relácie Poraimos a dokumentárneho filmu V útvare, ktoré dnes večer odvysiela RTVS na Dvojke.
Pamätný deň na obete rómskeho holokaustu pripomína udalosť, ktorá sa stala v koncentračnom tábore Osvienčim - Brezinka v noci z 2. na 3. augusta 1944. V plynových komorách tam bolo zavraždených 2900 Sintov a Rómov. Napriek tomu, že rómsky holokaust počas druhej svetovej vojny nie je dobre zdokumentovaný, podľa odhadov niektorých historikov mohlo prísť v Európe o život až 500.000 Rómov. Prakticky úplne bola vyhladená rómska komunita v Estónsku, Litve, Luxembursku a Holandsku. Takmer zničená bola aj komunita Rómov v Čechách. Z približne 7000 Rómov, ktorí boli z protektorátu Čiech a Moravy deportovaní do koncentračných táborov, sa vrátila iba desatina.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies