Chmelár: Zlato zo súťaží OHM nám nebolo súdené

NETKY.SK • 2 September 2014, 14:40 • 2 min
Chmelár: Zlato zo súťaží OHM nám nebolo súdené

BRATISLAVA - S medailovom zbierkou troch vzácnych kovov, ale bez túžobne očakávaného zlata, sa mohli v utorok na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) pochváliť úspešní zástupcovia slovenskej výpravy na II. olympijských hier mládeže (OHM) v čínskom Nankingu (16. - 28. augusta).

slovakia

left justify in out

Atlétka Michaela Pešková prezentovala svoju striebornú medailu z behu na 400 m prek., Jakub Grigar a Marko Mirgorodský striebro a bronz z experimentálnych súťaží v kanoistke na divokej vode, ktoré v Číne absolvovali na tichej vode. Ako na margo tejto medailovej kolekcie povedal prezident SOV František Chmelár, Slovensko na II. OHM v Nankingu z hľadiska medailovej bilancie ani nesklamalo, ale ani nejako extra nevyniklo.

 

"Dosiahli sme úspechy, ktoré verne odrážajú situáciu v slovenskom športe, ktorá nie je ideálna. Takže naša úspešnosť je taká typická slovenská - stredná cesta a štandard. Je to náš štandard," konštatoval prezident SOV František Chmelár na úvod verejného bilancovania nankinského účinkovania mladých Slovákov. 

 

"Do výpravy sme zaradili iba tých 15 - 17-ročných športovcov, ktorých na túto mládežnícku olympiádu nominovali medzinárodné športové federácie na základe doterajších výkonov. Slovensko v Číne reprezentovalo dvadsať jednotlivcov a jeden kolektív - osemnásťčlenný výber futbalistiek, ktoré na tejto celosvetovej akcii zastupovali dokonca celú Európu. Naši mladí športovci v konfrontácii s rovesníkmi získali tri medaily, čo nie je ani málo, ani veľa," zdôraznil šéf SOV a pokračoval: "Zlato zo športových súťaží nám tentoraz súdené nebolo, hoci niektorí členovia našej výpravy boli k nemu veľmi blízko. Za všetkých spomeniem atlétku Michaelu Peškovú z Trnavy, ktorá ešte desať metrov pred cieľom viedla v behu dievčat na 400 m prek., no v závere neodolala finišu súperky z Juhoafrickej republiky. Jej druhé miesto má však vysokú hodnotu, pretože v Nankingu vytvorila nový dorastenecký a juniorsky rekord na tejto trati. Kým Michaela svoj boj o zlato prehrala naozaj v záverečných metroch, Jakub Grigar z Liptovského Mikuláša sa o najcennejšiu medailu pripravil už pokazeným štartom vo finále kajakárov, pri ktorom stratil približne 2 - 3 sekundy. Nebyť tohto zaváhania, určite by vyhral, lebo v rozjazdách bol práve o tri sekundy rýchlejší ako jeho najväčší rivali. Jeho oddielový a reprezentačný kolega Marko Mirgorodský, hoci v súťažnom poli patril k najmladším, v kategórii C1 vybojoval cenný bronz. Ako veľmi perspektívny športovec svoju kariéru má ešte iba pred sebou.

 

Výkony atlétky Michaely Peškovej, vodných slalomárov Jakuba Grigara a Marka Mirgorodského, futbalistiek, ktoré obsadili 4. miesto, ako aj plavkyne Barbory Mišendovej a pästiara Michala Takácsa vysoko vyzdvihol vedúci výpravy SR Jozef Gönci. Šéf misie SR trochu ľutoval zaradenie kanoistických súťaží až na záver podujatia, pretože medailové úspechy Grigara a Mirgorodského mohli ešte viac vyburcovať k bojovným výkonom aj ostatných Slovákov. To isté platilo aj o striebornom zásahu Michaely Peškovej. "Sme radi, že Michaela v atletike vybojovala medailu. Čakali sme na ňu veľmi dlho, ak by prišla skôr, mohla motivovať aj ostatných reprezentantov k výkonom na hranici osobného maxima, mohla nám pomôcť najmä v mentálnej oblasti," zdôraznil päťnásobný účastník OH a dvojnásobný medailista v streľbe z OH 1996 a 2004. 

 

Jozef Gönci pri svojom hodnotení slovenského vystúpenia na II. OHM priznal, že do dejiska tohto celosvetového podujatia odchádzal s víziou piatich - šiestich medailí. Členovia 38-športovej časti výpravy jeho víziu naplnili na 50 percent. "Pri štipke športového šťastia sa táto vízia mohla naplniť. Vo výprave sme naozaj mali adeptom na päť - šesť medailí, no nevyšlo to. Som rád, že Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode nám ´dodal´ pretekárov, ktorí dokázali prezentovať svoj veľký talent. Michaela Haššová, ktorá v K1 dievčat skončila piata, bola tiež blízko stupňa víťazov. Tak isto futbalistky, ktoré predviedli obdivuhodný výkon predovšetkým v zápase s domácou Čínou, s ktorou ako jediný účastník turnaja dokázali v riadnom hracom čase remizovať 0:0. Videl som ten súboj, neveril som, že mladé dievčatá v našich dresoch dokážu odohrať takú vyrovnanú partiu. V súboji išli na 150 percent, lenže doplatili na tvrdú hru súperiek. Z tohto duelu si šesť dievčat odnieslo zranenie, tri z ich skončili v nemocnici. S otrasom mozgu, s dokopanými rebrami a vykĺbenou kľúčnou kosťou, resp. po kolapse z totálneho vyčerpania. Klobúk dolu pred nimi," rekapituloval dianie v Čine vedúci výpravy, ktorý slová chvály adresoval aj plavkyni Barbore Mišendovej a pästiarovi Michalovi Takácsovi, teda športovcom, ktorí sa v silnej konkurencii umiestnili do 7. miesta. 

 

Jozef Gönci pri analýze celkového vystúpenia poďakoval všetkým členom výpravy za vzornú reprezentáciu a na ilustráciu toho, na akom podujatí sa mladí Slováci o spomínanú vzornú reprezentáciu zaslúžili, zdôraznil, že na II. OHM v Nankingu súťažilo takmer 3700 športovcov vo veku od 14 - 17 rokov z 202 krajín (plus atlétka z Južného Sudánu), ktorí si zmerali sily v 222 súťažiach vo všetkých 28 odvetviach z programu olympijských hier. Na II. OHM bolo akreditovaných spolu 5871 účastníkov a slávnostné otvorenie OHM sledovalo pol miliardy ľudí.O služby a celkový servis mladých športovcov sa počas ich pobytu v dejisku OHM staralo spolu 20 000 dobrovoľníkov. Slovenská výprava mala dokopy 59 členov. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies