BRATISLAVA - Pri vyšetrovaní policajného zásahu v Moldave nad Bodvou z júna minulého roku sa robí len určitá kamufláž, myslí si to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
No ako pre agentúru SITA sama povedala, verejný ochranca práv môže skúmať policajné postupy, no nemôže skúmať rozhodnutia vyšetrovateľov, ani preskúmavať postupy prokuratúry. "No podľa informácií, ktoré mám, pretože ich dostávam z rôznych strán, sa z môjho pohľadu robí len určitá kamufláž," poznamenala. Ombudsmanka vytýkala úplne oprávnene, že zásah v Moldave nemal opodstatnenie ani právny základ, a preto bol nedovolený. "Zásah, ktorý nebol nevyhnutný v demokratickom a právnom štáte, bol porušením základných práv osôb, no z tohto hľadiska ho nikto nepreskúmava," dodala. Verejná ochrankyňa práv rozhodnutia vyšetrovateľov čítala a vie o čom hovorí, no ako inštitúcia verejného ochrancu práv ich nepreskúmava. "Hovorím len svoj názor," povedala.
Prokuratúra verejne vyhlásila, že zásah preskúmava inšpekcia v Banskej Bystrici, no podľa Dubovcovej to je stále inšpekcia ministerstva vnútra, čiže prvok nestranného a nezávislého preskúmania opäť absentuje. Okrem toho na vyšetrovanie dozerá prokuratúra v Prešove. "Je to zdanie akejsi priestorovej nezávislosti, no nie je to tak," pripomenula. Od niektorých zainteresovaných osôb ombudsmanka vie, že Rómovia, ktorí boli predmetom policajného zásahu, sú v priebehu vyšetrovania spochybňovaní, sú použité kroky, ktoré rôznymi psychologickými metódami overujú ich pravdovravnosť či schopnosť riadne vnímať realitu. "Je to právna obchádzka, pretože keby si žiadali znalecké dokazovanie, musel by s tým súhlasiť súd a takto navrhol vyšetrovateľ nejaké zvláštne psychologické metódy, pričom krajská prokuratúra v Prešove ich svojim rozhodnutím potvrdila," vysvetlila pre agentúru SITA. Z jej pohľadu, ako aj z pohľadu odborne zorientovaného človeka, je to neprijateľný postup. "Podľa môjho názoru, skôr či neskôr, ak budú využité všetky právne prostriedky, sa to aj preukáže. Táto vec sa ťahá veľmi dlho, nerieši sa to, čo by sa riešiť malo, pričom riešenie a vyšetrovanie prebieha spôsobom, ktorý vzbudzuje veľmi oprávnené pochybnosti. A to aj z odborného hľadiska," uzavrela Jana Dubovcová.
Jedným z opatrení, ktoré ombudsmanka v tomto prípade navrhovala, bolo zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu. To, že sa nezriadil, považuje za veľkú chybu. Jeho zriadenie je záväzkom Slovenska, ktorý však nie je splnený, povedala. Ak ho podľa jej slov nezriadime, skôr či neskôr nás k tomu "dokope" nejakým rozhodnutím Európsky súd pre ľudské práva, pretože takýto orgán máme mať. "Nie sme schopní zabezpečiť nezávislé vyšetrenie prípadov a to je naša povinnosť," doplnila. Ako ombudsmanka vysvetlila, Slovensko v mnohých oblastiach uprednostňuje skôr uzavretosť systémov než ich otvorenosť, pričom naše silové zložky si u nás žijú uzavretým spôsobom života. Nikoho nechcú pustiť dovnútra a sú presvedčené o tom, že to tak má byť, aj keď je to presne naopak, pripomenula. "Takže toto je príčina toho celého. Nechcú, aby sme videli, ako to funguje alebo nefunguje," povedala.
Desiatky policajtov zasahovali 19. júna 2013 v osade v Moldave nad Bodvou a obci Drienovec. Polícia hovorí o plánovanej pátracej akcii. Spolu zasahovalo 63 policajtov, ktorí predviedli 15 osôb. Totožnosť chceli zistiť u ôsmich ľudí, piatich riešili pre priestupok a ďalších dvoch pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa. „K použitiu donucovacích prostriedkov došlo len voči tým osobám, ktoré neuposlúchli výzvy polície a pri zákonných dôvodoch na predvedenie kládli aktívny odpor,“ tvrdí polícia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies