BRATISLAVA – Pri riešení finančnej krízy považujú Slováci za dobrý prístup centrálny dohľad nad bankami či finančným sektorom. V prieskume postojov verejnosti voči Európskej únii spomenuli tiež vopred schvaľované vládne rozpočty členských štátov.
Z výsledkov Eurobarometra vyplýva, že centrálny dohľad nad bankami podporuje 71 percent opýtaných Slovákov, regulovanie finančných služieb Európskou úniou schvaľuje 69 percent. Tretím najefektívnejším opatrením podľa 63 percent respondentov sú pokuty pre vlády členských štátov EÚ, ktoré príliš veľa míňajú a požičiavajú si. Podporu nadpolovičnej väčšiny (59 percent) si získalo opatrenie, pri ktorom by vládne rozpočty členských štátov mala únia vopred schvaľovať.
Hospodárska kríza podľa väčšiny opýtaných (53 percent) už dosiahla vrchol svojho vplyvu na pracovný trh, 39 percent si myslí, že to najhoršie ešte len príde. Hospodárstvu by podľa veľkej časti Slovákov (92 percent) pomohla modernizácia trhu práce.
Prieskum postojov verejnosti voči EÚ sa uskutočnil od 7. do 17. novembra 2014 v rámci 28 členských krajín, šiestich kandidátskych krajín a v tureckej komunite na Cypre. Ide o prvý celoeurópsky prieskum verejnej mienky od nástupu Junckerovej Komisie. Na Slovensku prieskum uskutočnila agentúra TNS Slovakia na vzorke 1037 respondentov osobným dopytovaním.
Výsledky prieskumu vo všeobecnosti ukázali, že Slováci majú k únii pozitívny postoj – 73 percent z nich sa cíti byť občanmi EÚ, čo je viac ako európsky priemer (63 percent). Najväčšími eurooptimistami na Slovensku sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia s dobrou úrovňou informovanosti o únii. Tej fandia najmä študenti a manažéri.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies