BRATISLAVA - Spoločnosť Eustream by už onedlho mala začať podpisovať memorandá o spolupráci pri výstavbe nového plynovodu Eastring.
"V blízkej budúcnosti by mali byť podpísané memorandá o porozumení s krajinami, cez ktoré bude projekt Eastring prechádzať, pričom tieto dokumenty by mali obsahovať základné parametre ich budúcej spolupráce na projekte,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.
Slovenský prepravca zemného plynu má za sebou rad stretnutí s predstaviteľmi okolitých krajín, či s predstaviteľmi partnerských prenosových spoločností. "Boli založené pracovné skupiny tvorené zástupcami prepravných spoločností - Eustream, Transgaz a Bulgartransgaz - ktoré sú primárne zamerané na technické a finančné aspekty projektu Eastring,“ dodal Chuguryan, podľa ktorého už úspešne prebehlo aj stretnutie s predstaviteľmi Európskej komisie. Ostatne sa Eustream stretol s maďarskou prepravnou spoločnosťou FGSZ. "Predstavili sme im projekt a dohodli sa na ďalšej výmene informácií,“ konštatoval Chuguryan.
Projektovaná kapacita plynovodu Eastring dosahuje 20 miliárd kubických metrov ročne v oboch smeroch. Jeho cena je odhadovaná na 750 mil. eur v najkratšom variante. Výstavba by mohla trvať približne tri roky. Prostredníctvom Eastringu bude v prvej fáze do regiónu balkánskych štátov možné prepravovať plyn zo západných plynárenských uzlov, ako je napríklad rakúsky Baumgarten, nemecké NCG a Gaspool, alebo taliansky PSV.
Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov.
Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies