BAGDAD - Vojenská operácia na znovudobytie irackého mesta Tikrít od Islamského štátu (IŠ) vyhnala zo svojich domovov okolo 28 000 ľudí.
Utečenci podľa jej údajov smerujú do Sámárry, mnohé rodiny však uviazli na kontrolných stanovištiach. Do oblasti už smerujú konvoje OSN s humanitárnou pomocou.
Operácia na získanie Tikrítu, na ktorej sa zúčastňuje asi 30 000 vojakov a členov milícií, pokračuje už štvrtým dňom. Vojaci sa pokúšajú obkľúčiť džihádistov, avšak ich postup spomaľujú cestné bomby a ďalšie pasce nastražené, odkedy sa mesto v júni dostalo do ich rúk. Ofenzívu podporujú iracké stíhačky a vrtuľníky, medzinárodná koalícia do bojov zapojená nie je. Militanti tiež vo štvrtok pri meste podpálili ropné vrty, čím vytvorili hustý dym v očividnej snahe znemožniť nálety. V stredu iracký armádny zdroj pre stanicu BBC povedal, že vládne sily získali kontrolu nad obcami na ceste medzi Tikrítom a kurdským Kirkúkom ako aj ropným polia Alas. Cesta je kľúčovou zásobovacou trasou pre IŠ medzi provinciami Saláhaddín a Dijálá.
Tirkrít známy ako rodisko niekdajšieho irackého diktátora Saddáma Husajna sa nachádza na rieke Tigris, približne 150 kilometrov severozápadne od Bagdadu, a pokus o porazenie tamojších extrémistov predstavuje dôležitú skúšku pre vládu snažiacu sa opätovne prevziať moc nad celou krajinou. Tá je poznačená zložitým spolunažívaním medzi väčšinovými šiitmi a menšinovými sunnitmi, ktorých baštou je aj Tikrít. Sunnitskí povstalci z IŠ sa počas minulého leta zmocnili aj ďalších irackých území vrátane druhého najväčšieho mesta Mósul, ktoré spojil s obsadenými časťami Sýrie do samozvaného "kalifátu". Získanie Tikrítu v provincii Saláhaddín je kľúčové aj pre akékoľvek ďalšie iracké plány na dobytie Mósulu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies