RÍM - Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura sa domnieva, že najnovší vývoj v Sýrii otvára možnosti pre obnovenie politického a diplomatického dialógu.
V rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera však diplomat uznal, že sa tak deje možno bolestným a riskantným spôsobom, čím mal na mysli nezastavujúci sa prúd utečencov zo Sýrie a vojenskú operáciu ruských síl v tejto krajine.
Oba tieto faktory podľa neho riešia patovú situáciu, v ktorej sa občianska vojna v Sýrii ocitla. De Mistura uviedol, že teraz sa otvárajú možnosti pre obnovenie politického a diplomatického dialógu o Sýrii.
V rozhovore zdôraznil, že konflikt, aký sa odohráva aj v Sýrii, nemožno riešiť len silou. "Paralelne sa musí začať politický proces i pokus o nájdenie nových spôsobov vládnutia. Všetkým je jasné, že ak sa chceme vyhnúť druhej Líbyi, musíme nájsť mechanizmy, do ktorých by sa zapojili všetky strany," zdôraznil de Mistura.
Dodal, že "je absolútne nutné", aby sa politický proces začal aj za účasti predstaviteľov vlády v Damasku. Poznamenal, že pre tento prístup majú pochopenie všetci hlavní účastníci procesu urovnania v Sýrii.
Diplomat OSN nekomentoval aktivity Ruska v Sýrii, ale zdôraznil, že OSN dala súhlas len na operáciu proti teroristickým organizáciám pôsobiacim na území krajiny, "proti Islamskému štátu, al-Káide a Frontu an-Nusra".
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes v Moskve uviedol, že ruské lietadlá sa počas náletov v Sýrii zameriavajú na dobre známe teroristické organizácie, pričom svoje ciele určujú v koordinácii so sýrskymi ozbrojenými silami.
Ruské nálety, ktorých cieľom je podpora armády prezidenta Asada, sú doteraz najvýraznejšou eskaláciou konfliktu v Sýrii. Ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc v boji s terorizmom požiadal samotný sýrsky prezident Bašár Asad. Horná komora ruského parlamentu - Rada federácie - následne túto stredu odobrila Putinovu žiadosť o poskytnutie súhlasu na nasadenie ruských jednotiek v Sýrii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies