BRATISLAVA – Kandidáti na detského ombudsmana, z ktorých bude parlament na novembrovej schôdzi vyberať, musia byť podľa nového zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre zdravotne postihnutých apolitickí.
Ako však povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Natália Blahová, ktorú na komisárku nominovala strana SaS, ani jeden nie je úplne apolitický. „Všetkých kandidátov na post komisára nominovali poslanci NR SR, čiže tým či oným spôsobom sme sa dostali do NR SR po politickej línii,“ vysvetlila. Keď raz podľa nej komisára volí parlament, „zbytočne sa budeme hrať na nejakú apolitickosť“. Budú ho voliť predsa zástupcovia politickej moci, budú o ňom rozhodovať poslanci a nie nejaký plebiscit, doplnila. Voľbe komisára predchádza vypočutie na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktoré bude 4. novembra. Komisár sa bude voliť na novembrovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína 15. novembra.
Poslankyňa NR SR za SaS Lucia Nicholsonová považuje Blahovú za kvalitnú kandidátku. Je stále v strane SaS, po prípadnom zvolení z nej musí do 30 dní vystúpiť. Nicholsonová upozornila, že jedna z kandidátok na komisára Viera Tomanová, ktorú nominoval vládny Smer-SD, za celý čas svojho pôsobenia nespravila nič pre žiadne dieťa. „Nie je známa pre pomoc deťom, ale pre tri kauzy, ako sú napríklad sociálne podniky či jej vlčiak, pre ktorého sa konala dokonca mimoriadna schôdza NR SR,“ priblížila. Tomanová nesplnila podľa nej zákonom stanovené podmienky pre kandidatúru, nemá podporu relevantných profesijných a reprezentatívnych organizácií, ktoré sa venujú deťom, ako to ukladá zákon. Pod jej kandidatúru sa podľa Nicholsonovej podpísala napríklad Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít. „Čo tá kedy spravila pre deti?“ spýtala sa poslankyňa.
Natália Blahová je podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka zárukou dôslednej ochrany detí a ich práv, čo vo svojom profesijnom živote často dokázala. „Mám najčistejšiu motiváciu. Ochrane práv detí sa venujem dlhé roky a tak viem, že aj v krehkom detskom svete sa odohrávajú zlé veci. Detstvo je však základ, na ktorom treba stavať,“ povedala kandidátka na detského ombudsmana. Pripomenula, že hlas detí je prislabý a preto potrebujú prostredníka, ktorý to urobí za ne a v ich mene.
Uzávierka nominácií na post komisára pre deti bola 23. októbra do 16:00. Kandidáti sú štyria. Poslankyňa a exministerka práce Viera Tomanová, ktorú nominoval vládny Smer-SD, má podľa predsedníčky poslaneckého klubu Smeru-SD Jany Laššákovej na túto funkciu všetky predpoklady. Kandidátom je i profesor Jozef Mikloško, ktorý učí na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a viac ako 20 rokov pôsobí v mimovládnych a univerzitných organizáciách v oblasti ochrany práv detí. Mikloška navrhlo opozičné KDH. Strana SaS nominovala Natáliu Blahovú, ktorá momentálne pôsobí ako sociálna poradkyňa a venuje sa rodinnej politike a ochrane práv detí. Štvrtým kandidátom na post komisára pre deti, ktorého navrhol poslanec za Most-Híd Rudolf Chmel, je Ondrej Gallo. Ten bol podpredsedom výboru pre deti a mládež pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť a pracuje v Nadácii Pontis.
Výbor OSN pre práva dieťaťa odporučil pred 14 rokmi Slovensku zriadiť inštitúciu, ktorá bude špecializovaná na monitoring a presadzovanie práv detí. Zákon o komisárovi pre deti a komisárovi pre zdravotne postihnutých bol prijatý v júni, začal platiť 1. septembra. Komisár pre deti sa bude podieľať na ochrane práv detí, pričom sa na neho môže obrátiť každé dieťa vo veci porušenia týchto práv aj bez vedomia rodičov, poručníka či opatrovníka. Po zriadení funkcie detského ombudsmana roky volala i verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Funkčné obdobie komisárov je šesť rokov. Komisári musia byť občanmi Slovenska, mať vysokoškolské vzdelanie, byť bezúhonní a apolitickí. Komisári pre deti aj pre zdravotne postihnutých ako aj ich úrady budú financovaní zo štátneho rozpočtu formou dotácií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies