TCHAJ-PEJ - Na Taiwane zostavili dnes nový vládny kabinet a zákonodarné zhromaždenie začalo nové štvorročné funkčné obdobie, pričom si zvolilo nového predsedu. Informovala o tom štátna tlačová agentúra CNA.
Simon Čang zložil slávnostnú prísahu ako premiér. Nahradil Mao Č'-kua, ktorý podal demisiu po tom, čo jeho vládnuca nacionalistická strana Kuomintang (KMT) prehrala začiatkom januára parlamentné voľby.
KMT získala iba 35 zo 113 kresiel; Demokratická pokroková strana (DPP) novozvolenej prezidentky Cchaj Jing-wen obsadila 68 kresiel a prvýkrát ovládla zákonodarné zhromaždenie.
Cchaj, ktorá dostala v prezidentských voľbách 56 percent hlasov, sa ujme úradu až 20. mája, približuje agentúra DPA.
Predsedom parlamentu sa dnes stal Su Ťia-čchüan z DPP. Dostal 74 hlasov, vrátane jedného od nezávislého zákonodarcu a piatich od novovytvorenej Strany novej sily. Su vyhlásil, že odstúpil z ústredného stáleho výboru DPP, a dodal, že bude "neutrálnym" predsedom parlamentu.
Su, všeobecne vnímaný ako blízky spojenec prezidentky Cchaj, bude podľa očakávania presadzovať parlamentné reformy. Suov predchodca, Wang Ťin-pching z KMT, zastával post predsedu parlamentu 17 rokov.
V sobotu 16. januára sa na Taiwane konali prezidentské aj parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila s obrovským náskokom opozícia - Demokratická pokroková strana (DPP). Cchaj Jing-wen z DPP sa stala vôbec prvou ženou v prezidentskom úrade v tejto ázijskej krajine.
Keďže Cchaj neuznáva politiku "jednej Číny", podľa kritikov sa jej víťazstvom zhoršia diplomatické vzťahy medzi Taiwanom a Pekingom. Pozíciu v rámci vlastnej krajiny však bude mať jednoduchšiu o to, že v parlamentných voľbách zvíťazila práve jej strana DPP. Novej taiwanskej prezidentke už stihli k víťazstvu zablahoželať Spojené štáty. Ona sama uviedla, že jednou z jej hlavných priorít bude zjednotenie Taiwanu a získanie rešpektu v zahraničí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies