BRATISLAVA – Slovensko by tento rok malo vynaložiť na oficiálnu rozvojovú spoluprácu (ODA) vyše 77 miliónov eur. Z toho na bilaterálnu rozvojovú pomoc pôjde viac ako 16 miliónov eur. Dnes to schválila vláda.
Využívať sa budú finančné prostriedky šiestich rezortov – zahraničných vecí, financií, vnútra, obrany, školstva a pôdohospodárstva. Tento rok sa rozvojová spolupráca riadi novým zákonom, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom roka.
V najväčšej miere bude spolupráca smerovať do programových krajín – Moldavska, Kene a Afganistanu, a to hlavne do zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, vodného hospodárstva, dobrej správy veci verejných a budovania inštitúcií občianskej spoločnosti. K prioritám bude naďalej patriť Južný Sudán a krajiny Východného partnerstva a západného Balkánu, kde bude kľúčovou oblasťou odovzdávanie transformačných a integračných skúseností.
Vzhľadom na pretrvávajúcu dlhodobo nepriaznivú bezpečnostnú situáciu v Južnom Sudáne vyčlení rezort diplomacie pre túto krajinu 200.000 eur. V zozname priorít sa nachádza tiež Sýria.
Program odovzdávania transformačných skúseností sa realizuje predovšetkým formou technickej pomoci primárne v Albánsku, Bosne a Hercegovine, Kosove, Bielorusku, Gruzínsku a Ukrajine. Na projekty v prvých troch spomenutých balkánskych krajinách je vyčlenených 300.000 eur. Rovnaká suma je alokovaná pre Gruzínsko a na rozvojovú a humanitárnu pomoc Ukrajine 700.000 eur.
Ministerstvo zahraničných vecí počíta na finančnú humanitárnu pomoc so 600.000 eurami. Ministerstvo vnútra (MV) má zase na materiálnu humanitárnu pomoc plánovaných 100.000 eur.
Ďalších 790.000 eur využije MV na účasť Slovenska v misiách a operáciách civilného krízového manažmentu vedených EÚ (EULEX Kosovo, EUBAM Ukrajine a Moldavsko, EUMM Gruzínsko, EUPOL Afganistan, EUAM Ukrajina) a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE Macedónsko a OBSE Ukrajina). Na pomoc utečencom je alokovaných 1,2 milióna eur.
Ministerstvo školstva tento rok poskytne vládne štipendiá pre 48 nových uchádzačov zo 14 krajín a pre 176 študentov, ktorí už v súčasnosti študujú vo vyšších ročníkoch na verejných vysokých školách v SR. Program sa týka tiež Slovákov žijúcich v zahraničí. Na vládne štipendiá je tento rok vyčlenených 1.883.167 eur.
Od akademického roku 2017/2018 začnú svoje štúdium na verejných VŠ tiež Sýrčania. Tento rok najskôr nastúpia na desaťmesačný prípravný kurz slovenského jazyka a odbornej prípravy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies