BRUSEL - Európska únia a jej členské štáty musia prekonať strach a vnútorné rozpory, aby boli schopní efektívne zvládnuť prílev migrantov. Vyplýva to z utorkovej rozpravy poslancov Európskeho parlamentu so zástupcami holandského predsedníctva v EÚ a Európskej komisie.
Europoslanci zdôraznili, že účinná ochrana vonkajších hraníc EÚ je pre zachovanie Schengenu kľúčová a vyzvali na nulovú toleranciu voči rasovo motivovaným násilným útokom na migrantov.
Šéf holandskej diplomacie Bert Koenders v mene predsedníctva v Rade EÚ uviedol, že prílev migrantov "musí byť obmedzený." Žiada implementovať už prijaté opatrenia, a to najmä v súvislosti s relokáciou utečencov v rámci EÚ a zriaďovaním a sfunkčňovaním hotspotov.
Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos priznal, že doteraz sa v členských štátoch "prvej línie", ako aj tých, ktoré ležia za ňou, dosiahol iba "slabý pokrok." Zoznam úloh je podľa neho dlhý a týka sa relokácií a presídľovania žiadateľov o azyl, zriaďovania hotspotov či návratovej politiky. V súvislosti so Schengenom uviedol, že exekutíva EÚ sa pripravuje na všetky možnosti, ale súčasná situácia nie je podľa neho o konci Schengenu alebo o vylúčení niektorého členského štátu z tejto skupiny.
Šéf skupiny ľudovcov v Európskom parlamente (EĽS) Manfred Weber uviedol, že EÚ nečelí nedostatku nápadov, ale zablokovaniu v Rade EÚ i europarlamente, a dodal, že tieto názorové rozpory treba v záujme záchrany existencie Schengenu prekonať. Zdôraznil, že EÚ potrebuje efektívnu kontrolu hraníc a musí poskytnúť agentúre Frontex prístup k dátam zo Schengenského informačného systému.
"Očakávame, že tí, ktorých štáty Európskej únie prijali a poskytli im ochranu, budú rešpektovať ich kultúru a zákony," dodal Weber na adresu migrantov v krajinách únie. Predseda európskych socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) Gianni Pittella vo svojom prejave vyhlásil, že "Európu nainfikoval vírus strachu", ktorý únii bráni prijímať správne rozhodnutia a hrozí jej zničením. Upozornil, že vlny migrantov na jar tohto roku zosilnejú, pričom podľa neho veľkým rizikám sú vystavení najmä detskí migranti.
Šéf tretej najsilnejšej parlamentnej frakcie - európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) - Syed Kamall pripomenul, že EÚ nemá mesiace či roky na prepísanie pravidiel EÚ, ale iba zopár týždňov na riešenie tejto krízy. Spresnil, že ak niektoré členské štáty nedokážu ochrániť vlastné hranice, tak nesmú byť prekvapené, že iné štáty únie budú požadovať ich odchod zo Schengenu.
Vedúci skupiny liberálov (ALDE) Guy Verhofstadt požiadal EÚ, aby v zmysle čl. 78 Dohody o EÚ prevzala kontrolu nad svojimi vonkajšími hranicami. V tejto súvislosti vyzval na urýchlené zriadenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, čo by mali zabezpečiť národní lídri na najbližšom summite EÚ.
Obe euroskeptické frakcie v Európskom parlamente využili poslaneckú rozpravu na tvrdú kritiku na adresu EÚ a nefunkčnosti Schengenu:
Talianska poslankyňa zo skupiny Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) Laura Ferrarová upozornila, že reakcia EÚ na migráciu je totálnym zlyhaním, ukazujúcim opak solidarity. Podľa jej slov sa EÚ nezaujíma o príčiny tejto krízy a prenáša vlastnú zodpovednosť na Turecko.
Holandská europoslankyňa z frakcie Európa národov a slobody (ENF) Vicky Maeijerová zase otvorene povedala, že "Schengen je zlyhaním a Európska únia fiaskom". Holandského ministra zahraničných vecí požiadala, aby dal zatvoriť hranice a tak ochránil záujmy Holanďanov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies