TOKIO - Sopka Sakuradžima na juhu japonského ostrova Kjúšú začala dnes vyvrhovať do vzduchu lávu a oblaky dymu, na čo tamojšie úrady zakázali verejnosti približovať sa ku kráteru na vzdialenosť menšiu ako dva kilometre. Agentúra AP o tom informuje s odvolaním sa na správu japonskej verejnoprávnej stanice NHK.
Sakuradžima, ležiaca v Kagošimskom zálive, je známa svojou častou aktivitou. V súvislosti s najnovšou erupciou, ktorá sa začala okolo 19.00 h miestneho času (11.00 h SEČ), zatiaľ nehlásili žiadne zranenia.
Japonské televízne stanice odvysielali zábery ohnivého gejzíru vychádzajúceho z úbočia blízko vrcholu tejto sopky, pri ktorom bolo tiež vidieť záblesky. Podľa vyjadrenia vulkanológa Kjótskej univerzity Kazuhira Išiharu pre NHK sa dnešná erupcia Sakuradžimy javí ako dramatická, v porovnaní s predošlými je však len priemerná. Poslednú väčšiu erupciu tu zaznamenali v septembri minulého roka.
Sopka Sakuradžima sa nachádza v tesnej blízkosti mesta Kagošima, ale taktiež približne 50 kilometrov od jadrovej elektrárne Sendai, ktorú v auguste 2015 vrátili do prevádzky po dlhodobej odstávke všetkých jadrových zariadení v Japonsku v súvislosti s katastrofou vo Fukušime z roku 2011, pripomína v súvislosti s dnešnou erupciou agentúra Reuters.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies