LIPTOVSKÝ HRÁDOK - Vo Vysokých a Západných Tatrách od nadmorskej výšky 1800 metrov je mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
Snehová pokrývka je na ojedinelých strmých svahoch len mierne spevnená.
Ako informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku, uvoľnenie lavín je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení, hlavne na strmých svahoch s východnou a juhovýchodnou orientáciou. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú, môžu sa ale vyskytnúť spontánne splazy alebo malé lavíny z nového alebo naviateho snehu, prípadne tvrdých dosiek.
V Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre je malé lavínové nebezpečenstvo, teda prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, pričom najnebezpečnejšie sú hlavne svahy s východnou a juhovýchodnou orientáciou. Na týchto svahoch sa môžu nachádzať vetrom vzniknuté nestabilné snehové vankúše a dosky. Lavíny väčších rozmerov sa nepredpokladajú. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.
Nový sneh bol podľa neho sfúknutý do údolí na hranicu lesa a tiež do múld a žľabov, kde sa ho miestami nachádza aj 50 až 60 centimetrov. Snehová pokrývka vplyvom oteplenia mierne sadá. Na hrebeňoch a v najvyšších miestach je však stále poľadovica, v stredných a nižších polohách je hlavne z rána kôra zo zamrznutého a vyfúkaného snehu.
pok vs
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies