BRATISLAVA - Za veľmi dobrú medzinárodne uznávanú regionálnu značku označil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák Vyšehradskú štvorku pri príležitosti jej dnešného 25. výročia vzniku.
"Krajiny V4 sú všeobecne vnímané ako symbol úspešnej politickej a ekonomickej transformácie," poznamenal pre TASR.
Poukázal na to, že sa postupne stala najstabilnejšou a najefektívnejšou platformou regionálnej spolupráce v strednej Európe, pričom jej hlavnými devízami sú flexibilita a absencia byrokratických mechanizmov. "Osvedčila sa ako voľné zoskupenie rovnocenných partnerov, kde neexistuje formálny líder a rozhodnutia sú prijímané konsenzom," dodal. Na druhej strane silnie záujem ďalších krajín o spoluprácu alebo dialóg s ňou napríklad vo formáte V4 plus.
V rámci Európskej únie sa podľa Lajčáka vždy snažila profilovať konštruktívne a zodpovedne a vnášať pridanú hodnotu do rozhodovacích procesov a riešení aktuálnych problémov. "Uplynulé roky ukázali, že vďaka koordinovanému postupu je náš spoločný hlas v Európe silnejší a umožňuje nám efektívnejšie presadzovať spoločné ciele," pripomenul. Ako príklad uviedol kohéznu politiku EÚ a rokovania k viacročnému finančnému rámcu na roky 2014 až 2020, či k energeticko–klimatickému balíku.
Minister vidí ďalší priestor na rozširovanie spolupráce v rámci zoskupenia. "Veď už dnes rozvíjame spoločné aktivity v oblastiach, ktoré boli kedysi tabu, ako je energetika či obrana, pravidelne koordinujeme a zlaďujeme svoje pozície k európskym témam," vysvetlil.
História V4 sa začala písať 15. februára 1991 v severomaďarskom mestečku Vyšehrad (Visegrád). Prezidenti Václav Havel (ČSFR) a Lech Walesa (Poľsko) a maďarský predseda vlády József Antall tam podpísali deklaráciu o úzkej spolupráci troch krajín na ceste k európskej integrácii. Po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky na dva samostatné štáty sa pôvodná Vyšehradská trojka rozšírila na Vyšehradskú štvorku.
Hlavnými faktormi vzniku spolupráce bola snaha o likvidáciu pozostatkov komunistického bloku v strednej Európe, ako aj presvedčenie, že spoločným úsilím bude jednoduchšie zrealizovať spoločenskú transformáciu a začleniť sa do európskeho spoločenstva.
Predsedníctvo v zoskupení V4 je rotujúce a mení sa každý rok. V súčasnosti mu predsedá Česká republika.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies