RIO DE JANEIRO – Ako sa po svete rozširuje strach z vírusu zika, nezávislé lekárske organizácie v Brazílii a Argentíne začínajú vyvracať fámy o tom, že by vírus zika spôsoboval mikrocefáliu u novorodencov.
Po tom, čo sa rapídne zvýšil počet prípadov mikrocefálie u novorodencov, brazílske ministerstvo zdravotníctva ihneď spojilo túto chorobu s vírusom zika. Napriek tomu, že médiá na celom svete spájajú vírus zika s mikrocefáliou, ešte nebola vedecky potvrdená spojitosť medzi nimi.
V poslednej správe od lekárov z miest, v ktorých sa robí chemický postrek (Physicians in the Crop-Sprayed Towns - PCST) sa uvádza, že oblasti, v ktorých žije najviac postihnutých novorodencov, boli postriekané larvicídom (pesticídom proti larvám), ktorý je známy tým, že spôsobuje poruchy u novorodencoch.
Do vody v brazílskom štáte Pernambuco pridalo ministerstvo zdravotníctva chemikáliu pyriproxyfén, ktorá mala zabrániť rozšíreniu komárov, ktoré prenášajú vírus zika. Pesticíd s názvom SumiLarv vyrába japonská firma Sumitomo Chemical, ktorá patrí pod amerického giganta Monsanto.
Proving whether #Zika is linked to birth defects could take years https://t.co/juBUkVp3zp pic.twitter.com/VY7XypjQug
— Nature News&Comment (@NatureNews) February 10, 2016
V správe PCST uvádza: „Pyriproxyfén je inhibítor rastu larvy komára, ktorý nahrádza vývojový proces z larvy cez kuklu až na dospelého jedinca, vytvára tak genetické deformácie vo vývine komárov a zabíja ich výrazne hendikepuje. Správa sa mladistvý hormón hmyzu a má efekt na zrýchlenie vývinu charakteristík dospelého hmyzu (napríklad krídla, alebo genitálie) a jeho reproduktívneho vývoja. Spôsobuje poruchy pri narodení.“
„Deformácie, ktoré sa vyskytli u tisícoch detí žien, ktoré žili v oblastiach, kde bol do pitnej vody pridaný pyriproxyfén, nie sú náhodné, napriek tomu ministerstvo zdravotníctva viní vírus zika.“
Teóriu lekárov z PCST potvrdzuje aj fakt, že aj napriek tomu, že v Kolumbii je epidémia vírusu zika, nezaznamenali žiadne deformácie u novorodencov, ani žiadne prípady mikrocefálie.
„Predošlé epidémie vírusu zika nespôsobili žiadne defekty u novorodencov, napriek tmou, že bolo nakazených až 75% populácie v týchto krajinách. V krajinách ako Kolumbia nezaznamenali žiaden prípad mikrocefálie, napriek tomu, že je tam plno prípadov nákazy vírusom zika.“
Dokonca ani Svetová zdravotnícka organizácia WHO je opatrná a vírus zika nespája priamo s mikrocefáliou.
WHO však aj napriek tomu vyhlásil výnimočný stav kvôli nekontrolovateľnému rozšíreniu vírusu zika v Južnej Amerike.
Pôvod vírusu je veľmi zvláštny
Vírus zika „objavili“ v roku 1947, avšak neobjavili ho v divočine, ale na opici, ktorá sa nachádzala v zajatí. „objavili“ ho vedci z Rockefellerovej nadácie. Mnohí sa preto domnievajú, že vírus vznikol v dôsledku pokusov na zvierati.
Výskyt vírusu zika bol odvtedy extrémne ojedinelý. Patent na tento vírus má stále Rockefellerova nadácia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies