BRATISLAVA - Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) na Slovensku dlhodobo chýba konštruktívna odborná diskusia o stavebnom sporení. O jeho budúcom vývoji chce predseda predstavenstva PSS Imrich Béreš hovoriť s predstaviteľmi vlády či jednotlivých strán aj po marcových parlamentných voľbách.
Zámer zrušiť podporu stavebného sporenia má vo svojom programe napríklad strana SaS. "Budeme sa snažiť, či už s vládou alebo jednotlivými politickými subjektmi, komunikovať, aby podpora stavebného sporenia zostala zachovaná,“ uviedol v rozhovore pre portál voFinanciach.sk Béreš. Podpora stavebného sporenia sa štátu podľa neho niekoľkonásobne vracia. "Každé jedno euro vynaložené na štátnu prémiu prinesie, vďaka multiplikačnému efektu, šesť až osem eur do štátneho rozpočtu,“ skonštatoval Béreš.
Trh stavebného sporenia je podľa neho dôležitou súčasťou finančného trhu na Slovensku, a to vzhľadom na úlohu v bytovej výstavbe a bývaní. PSS za 23 rokov existencie stavebného sporenia na Slovensku uzatvorila viac ako 4,2 mil. zmlúv o stavebnom sporení. V minulom roku firma uzatvorila 155 927 nových zmlúv pri raste o 14 % a klienti si od PSS zároveň požičali 583,7 mil. eur.
Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení ostáva už niekoľko rokov zachovaná na úrovni 66,39 eura. Avšak na jej získanie treba z roka na rok nasporiť viac peňazí.
"Atraktivita stavebného sporenia nespočíva len v štátnej prémii. Jej maximálna výška sa už niekoľko rokov nezmenila, ale zároveň musíme akceptovať jej percentuálnu hodnotu, ktorá sa podľa objektívneho vzorca odvodzuje od úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. A tie už niekoľko rokov po sebe klesajú,“ dodal Béreš.
Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies