BRATISLAVA - Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) uprednostňuje zisk pred ochranou životného prostredia a spotrebiteľa. Upozorňuje na to Greenpeace Slovensko, pričom sa odvoláva na uniknuté dokumenty k návrhu TTIP. O dohode rokuje Európska únia a spojené štáty americké.
"Tieto dokumenty dokazujú, že občania USA a Európskej únie sa budú musieť prispôsobiť snahe o korporátne zisky. Je čas na to, aby sa rokovania zastavili a diskusia sa začala odznova a transparentne. Ochranu životného prostredia nesmieme chápať ako prekážku v obchode a v biznise, ale ako záruku nášho zdravia a zdravia ďalších generácií," uviedla koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko.
Z dokumentov podľa organizácie vyplýva, že dlhodobé mechanizmy na ochranu životného prostredia by mali byť vypustené. "Žiadna kapitola zmluvy TTIP, ktoré sme videli, neodkazuje na Všeobecné pravidlo udeľovania výnimiek. Toto skoro 70-ročné pravidlo, umožňuje národom regulovať obchod 'v záujme ochrany zdravia ľudí, živočíchov a planéty' alebo 'ochrany vyčerpateľných prírodných zdrojov'," pripomína hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová. Vynechanie tohto pravidla podľa organizácie naznačuje uprednostňovanie zisku pred týmito hodnotami.
Ťažšia bude podľa Greenpeace Slovensko pre TTIP aj ochrana klímy. Pripomína parížsku klimatickú dohodu o udržaní nárastu teploty pod 1,5 stupňa Celzia. "Odvetvie obchodu by nemalo byť vyčlenené zo snáh ochrániť klímu. Avšak v textoch TTIP zmienku o ochrane klímy nenájdeme. Práve naopak. Rozsah zmierňujúcich opatrení je oklieštený ustanoveniami o Regulačnej spolupráci či Prístupe obchodných odvetví k priemyselným tovarom. Tieto návrhy by napríklad vylúčili reguláciu dovozu palív s vysokou uhlíkovou stopou ako napríklad ropu získanú z dechtových pieskov," informuje Greenpeace Slovensko.
Organizácia upozorňuje aj na to, že podľa uniknutých dokumentov korporácie dostanú možnosť zúčastňovať sa na rozhodovacom procese a to už v jeho skorých fázach. "Zatiaľ čo občianska spoločnosť mala len veľmi obmedzený prístup k rokovaniam, dokumenty potvrdzujú, že priemysel mal pri viacerých príležitostiach zaručené dôležité slovo. Uniknuté dokumenty naznačujú, že Európska únia nebola úprimná, pokiaľ ide o vplyv priemyslu na rokovania," uzatvára hovorkyňa Greenpeace Slovensko.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies