BRATISLAVA - Tlak na zlepšovanie informovanosti o zložení a krajine pôvodu potravinárskych výrobkov je dôležitou témou. Mal by viesť k zvýšeniu transparentnosti a prehlbovaniu dôvery v produkty ponúkané na pultoch predajní tak na Slovensku, ako aj v celej Európskej únii.
Zároveň je to niečo, čo samotní spotrebitelia preukázateľne požadujú. "Prieskumy potvrdzujú, že viac ako 80 percent ľudí považuje za dôležité mať možnosť poznať krajinu pôvodu konzumovaného mlieka. Pri spracovanom mäse prekračuje toto číslo až 90 percent," priblížila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová. Plénum sa preto dnes vráti k odporúčaniam týkajúcim sa zavedenia povinného označovania pôvodu mäsových a mliečnych výrobkov.
"Problematike sa venujeme opakovane, no zatiaľ bez potrebnej odozvy či už zo strany Európskej komisie, alebo jednotlivých členských štátov," uviedla europoslankyňa. Ide pritom len o potrebu poskytovať spotrebiteľovi dostatok informácií, aby sa mohol kvalifikovanejšie rozhodovať a nebol zbytočne zavádzaný. "Posun, či nové iniciatívy tu väčšinou badať po prevalení sa nejakého z potravinových škandálov. To je však už neskoro. Potrebná je totiž najmä ochrana a prevencia," myslí si Monika Flašíková Beňová. Vyhováranie sa na neúmerné zvyšovanie nákladov či byrokracie zo strany niektorých výrobcov pritom podľa nej nie je na mieste. "Zmena v označovaní na obaloch by bola minimálna. Kvalitným výrobcom by to v konečnom dôsledku mohlo pomôcť. Záujem spotrebiteľa v prípade bezpečnosti potravín predsa musí byť na prvom mieste," uzavrela poslankyňa.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies