BRUSEL - Slovenský premiér Robert Fico po dnešných rokovaniach s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom v Bruseli čelil sérii otázok spojených s výkonom nášho predsedníctva v EÚ. Väčšinu novinárov zaujímal jeho postoj k riešeniu otázok migrácie aj vzhľadom na jeho doterajšie vyjadrenia v tejto oblasti.
Na otázku, či doterajšia pozícia slovenskej vlády v otázke kvót pre utečencov a žaloba podaná na Súdnom dvore EÚ neovplyvní výkon nášho predsedníctva v EÚ a neohrozí napríklad reformu dublinského azylového systému, odpovedali aj Juncker, aj Fico.
Šéf EK uviedol, že vláda SR prejavila v tejto oblasti svoj názor, ktorý musí komisia rešpektovať. Zároveň však dodal, že Fico na čele svojej vlády bude teraz zodpovedný za šéfovanie EÚ a jeho tím bude musieť dávať dokopy aj názory, ktoré nie sú vždy zhodné. Juncker situáciu odľahčil slovami, že Fica dobre pozná ešte z čias nášho prístupového obdobia do eurozóny a vie, ako s ním rokovať.
Slovenský premiér pripomenul, že väčšina návrhov prichádzajúcich z eurokomisie má plnú podporu vlády SR, ktorá robí všetko pre ich čo najrýchlejšiu implementáciu.
"Sú ale témy, ktoré vyvolávajú diskusie, je však úlohou predsedajúcej krajiny, aby vytvorila čo najširší rámec pre diskusiu až dosiahnutie kompromisu. Klamal by som, keby som povedal, že vo všetkých aspektoch sú členské štáty EÚ dohodnuté, a práve reforma Dublinu je jednou z tém, ktorá vyvoláva pomerne rozdielne názory," priznal Fico.
Jedným z ustanovení revidovaného Dublinského protokolu je aj možnosť prerozdeliť žiadateľov o azyl do jednotlivých krajín podľa kľúča "založeného na veľkosti, bohatstve a prijímacích kapacitách členských štátov". SR sa bráni akýmkoľvek kvótam na prerozdeľovanie utečencov.
Premiér v tejto súvislosti dodal, že "rešpektujeme, že sme predsedajúca krajina", a preto počas nášho polroka na čele EÚ budeme robiť všetko pre to, aby každá krajina mala možnosť sa k tejto téme vyjadriť.
Na otázky týkajúce sa tzv. brexitu, možného odchodu Británie z EÚ, Fico odpovedal, že by bolo nevhodné o tom hovoriť dopredu, kým nie je známy výsledok britského referenda. Zdôraznil, že SR má záujem na tom, aby Británia zostala členom únie, a dodal, že naše predsedníctvo v prípade pozitívneho výsledku bude plniť už uzavretú dohodu medzi EÚ a Britániou o urovnaní vzájomných vzťahov. Odchod tejto krajiny z únie by podľa neho priniesol so sebou "obrovské množstvo riskantných právnych procedúr".
Na spoločnej tlačovej besede Junckera a Fica padla aj otázka o právnych "ťahaniciach" medzi Európskou komisiou a poľskou vládou, zameraných na rešpektovanie princípov právneho štátu. Fico zdôraznil, že sa nevmiešava do vnútorných záležitostí iných krajín, a preto nebude komentovať situáciu v Poľsku, ktorá vznikla po demokratických voľbách, a rovnako ani vzťahy medzi európskymi inštitúciami a Poľskom.
"Považoval by som takéto stanovisko za neférové a nekorektné," uviedol Fico.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies