Cielená informačná kampaň zo strany úradov a hrozba väzením pomohli v Holandsku znížiť počet prípadov ženskej obriezky, uviedol dnes spravodajský server DutchNews.nl s odvolaním sa na správy ministerstva zdravotníctva.
Úrady nemajú štatisticky podchytené prípady maloletých dievčat žijúcich Holandsku, ktoré sú nútené podrobiť sa nenávratnému zákroku obriezky; podľa údajov výskumného centra Pharos však ide o 40-50 prípadov ročne. Stáva sa tak počas návštevy domovského štátu ich rodičov.
Ministerstvo zdravotníctva uvádza, že v Holandsku žije okolo 30.000 žien a dievčat, ktoré boli podrobené obriezke. Vo väčšine prípadov sa tak stalo ešte pred ich príchodom do Holandska. Podľa prieskumu holandských úradov k mrzačeniu dievčat najčastejšie dochádza v Somálsku a Egypte.
V Holandsku, podobne ako v celej Európskej únii, sú podobné zákroky zakázané. Rodičom, ktorí dajú svojej dcére urobiť obriezku, hrozí v Holandsku trest väzenia v dĺžke 12 rokov. Dievčatá z takýchto rodín môže sociálka rodičom odobrať.
V súčasnosti sa v parlamente diskutuje o návrhu zákona, ktorý by úradom dával väčšie právomoci na zásah voči rodičom, ktorí prinútia svoje dcéry vykonať obrad ženskej obriezky.
Organizácia Spojených národov určila dnešný deň za deň nulovej tolerancie voči ženskej obriezke.
Európska komisia financuje dlhoročný vzdelávací program a informačnú kampaň zameraný priamo na predstaviteľov komunít v niektorých afrických a subsaharských štátoch. Podľa správy EK z marca 2012 zásluhou tejto kampane sa už podarilo zachrániť tisíce dievčat pred zmrzačením ich pohlavných orgánov v piatich afrických krajinách - Egypte, Etiópii, Eritrei, Senegale a Sudáne.
EÚ bude bojovať proti ženskej obriezke a všetkým prejavom rodového násilia.
Európska komisia (EK) dnes v správe pre médiá uviedla, že 6. február je Medzinárodným dňom nulovej tolerancie voči ženskej obriezke a pri tejto príležitosti komisári pripomenuli, že EÚ v spolupráci s Detským fondom OSN (UNICEF) vďaka cieleným programom pomohla zachrániť tisíce rodín z viacerých afrických štátov pred definitívnym zmrzačením dievčat a mladých žien.
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová - ku ktorej sa pridali jej kolegovia z EK, komisári a komisárky Viviane Redingová, Andris Piebalgs, Kristalina Georgievová, Cecilia Malmströmová a Tonio Borg - poukázala na skutočnosť, že podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú každý rok milióny dievčat a žien v EÚ a po celom svete vystavené brutálnym praktikám zmrzačovania pohlavných orgánov.
"Dnešný deň je dňom, keď upozorňujeme celý svet na túto záležitosť a znovupotvrdzujeme naše úsilie raz a navždy odstrániť tieto ponižujúce praktiky, ktoré pošliapavajú základné práva žien a dievčat a sú útokom na ich fyzickú a psychickú integritu," píše sa v spoločnom stanovisku predstaviteľov Európskej komisie.
Podľa Ashtonovej je najvyššou prioritou EÚ v tejto oblasti politika prevencie a vzdelávania. Spresnila, že únia je činná tak na domácej, ako aj na celosvetovej pôde.
Ashtonová upozornila, že spoločné kampane EÚ a UNICEF-u, najmä v rozvojových krajinách Afriky, doteraz pomohli tisícom mladých žien, aby sa nestali obeťami zakorenených praktík.
Informačné kampane sú zamerané na zmenu národných legislatív, ale predovšetkým na zmenu myslenia v malých komunitách, kde sa aktivisti snažia presvedčiť lídrov miestnych spoločenstiev, že ide o zdedené prežitky z minulosti a že obete ženskej obriezky budú poznačené do konca života.
Diplomacia EÚ sa snaží vplývať na Africkú úniu a jednotlivé africké štáty, aby prijali a ratifikovali rezolúciu OSN zakazujúcu praktiky ženskej obriezky.
Ashtonová zároveň dodala, že s týmto fenoménom bojuje EÚ aj na domácej pôde, kde ide o prípady imigrantov. Európska únia pripravuje novú smernicu o násilí páchanom na ženách, ktorá bude viac chrániť a podporovať ženy vystavené týmto praktikám.
Okrem toho sa to odrazí aj na azylovej legislatíve EÚ, kde je tendencia medzinárodne ochraňovať dievčatá, ktoré odmietnu obriezku, alebo rodičov, ktorí budú chrániť svoje dcéry pred hnevom či trestom prisťahovaleckej komunity, uprostred ktorej žijú.
"Násilie proti ženám a dievčatám nie je kultúrnou záležitosťou. Je to zločin. Európska komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť sú pevne rozhodnuté bojovať proti všetkým formám rodového násilia," uvádza sa v správe Ashtonovej a jej kolegov.
Zdroj: TASR
Autor: Redakcia Netky