BRATISLAVA - Koncept civilnej ochrany, ktorý dnes schválila nemecká spolková vláda, je konkrétnou reakciou na udalosti súvisiace so šíriacim sa terorizmom, islamistickými útokmi v Nemecku v posledných mesiacoch i neustávajúcou nelegálnou migráciou do Európy. Vyslovil svoj názor pre TASR slovenský bezpečnostný analytik Milan Žitný.
Podľa jeho názoru sa Nemecko pripravuje na nepokojné časy. "Medzi riadkami konceptu môžeme čítať, že vláda ráta s hrozbami katastrofických rozmerov, akými sú napríklad teroristické útoky na jadrové elektrárne alebo použitie chemických a biologických zbraní teroristami voči civilnému obyvateľstvu. Na silný trend týchto bezpečnostných rizík upozorňuje aktuálne aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vo výzve na utorňajšej schôdzi Bezpečnostnej rady OSN, aby členské štáty zvýšili snahy o likvidáciu zbraní hromadného ničenia, pretože teroristické skupiny po celom svete sa aktívne snažia získať chemické, biologické a jadrové zbrane," upozornil Žitný.
Podľa jeho názoru apel Pan Ki-muna sa opiera okrem iných zdrojov aj o analýzy dát Interpolu. "Zástupca tejto organizácie v New Yorku Emmanuel Roux zdôrazňuje, že al-Káida už dávanejšie explicitne dala najavo záujem o získanie zbraní hromadného ničenia. Interpol zároveň eviduje konkrétne prípady, ktoré dokazujú neustávajúci záujem teroristov o vývoj a testovanie biologických zbraní, ale aj o získanie odborníkov, pracujúcich v oblasti jadrového výskumu. Nemecký koncept civilnej obrany v tomto kontexte môžeme chápať aj ako nepriamu výzvu voči ostatným členským štátom Európskej únie, aby pripravili podobný koncept do svojich národných legislatív," zdôraznil Žitný.
Nemecká vláda schválila dnes novú koncepciu civilnej ochrany, ktorá má reagovať na aktuálne výzvy súčasnosti, ako sú rastúca hrozba terorizmu a útokov na počítačové siete a kľúčovú infraštruktúru. K zmene koncepcie pristúpil Berlín prvýkrát po 20 rokoch, informovala agentúra DPA.
Návrh novej stratégie civilnej ochrany, ktorá by mala okrem iného upravovať zásobovanie pitnou vodou, potravinami, elektrickou energiou, ropou či liekmi, vypracovalo nemecké ministerstvo vnútra. Šéf rezortu Thomas de Maiziere podrobnosti dokumentu oficiálne predstaví dnes popoludní.
Podľa nemeckých médií by však nová koncepcia mohla obsahovať aj možnosť obnovenia brannej povinnosti či povinné vytváranie zásob potravín a vody civilným obyvateľstvom. Varovania by sa v krízových situáciách mali zverejňovať nielen v médiách alebo prostredníctvom ampliónov a sirén, ale aj na webe a esemeskami. Podľa nemeckých opozičných strán budú takéto opatrenia zbytočne vzbudzovať strach medzi obyvateľstvom. Platná koncepcia nemeckej civilnej ochrany pochádza z roku 1995. Povinná vojenská služba bola v Nemecku po 55 rokoch zrušená v roku 2011.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies