New York - Celkovo 918 podujatí je v tomto roku na svete zaregistrovaných na pri príležitosti Svetového týždňa vesmíru (Wordl Space Week, WSW). Odborná i laická verejnosť si ho pripomína v dňoch 4. až 10. októbra a v roku 2016 je tematický zameraný na pozorovanie a poznávanie Zeme z vesmíru.
Svetový týždeň vesmíru vyhlásili účastníci Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v roku 1999 a oslavuje sa od roku 2000. VZ OSN 6. decembra 1999 v rezolúcii 54/68 pri vyhlásení Svetového týždňa vesmíru zároveň rozhodlo, že sa bude sláviť každý rok na celom svete.
Svetový týždeň vesmíru, na Slovensku označovaný aj ako Svetový kozmický týždeň, vymedzujú pre výskum vesmíru dva dôležité dátumy. Dňa 4. októbra 1957 v bývalom Sovietskom zväze (Zväz sovietskych socialistických republík, ZSSR) vypustili na obežnú dráhu prvú umelú družicu Zeme Sputnik 1 a 10. októbra 1967 vstúpila do platnosti Zmluva o mierovom využití kozmického priestoru, vrátane Mesiaca a ďalších nebeských telies.
Na Slovensku sa v tomto roku na oslavy Svetového týždňa vesmíru pripravuje Hvezdáreň v Partizánskom. Bližšie informácie si možno pozrieť na webovej stránke Hvezdárne v Partizánskom. O podujatiach na svojej stránke informuje aj Krajská hvezdáreň v Žiline.
Svetový týždeň vesmíru je medzinárodný sviatok a oceňuje sa ním vklad, ktorý veda a technika, zaoberajúce sa kozmom, prinášajú pre zlepšenie života človeka. Na celom svete sa počas týždňa organizujú podujatia zamerané na vzdelávacie programy súvisiace s vesmírom.
Nemalú úlohu zohrávajú aj médiá, ktoré môžu prispieť k širšiemu sprostredkovaniu informácií o výskume kozmického priestoru a o vesmírnych telesách. S výsledkami práce vedcov sa môže oboznámiť aj širšia verejnosť.
Dni od 4. do 10. októbra môžu využiť aj učitelia v školách, aby danou témou vyvolali záujem žiakov o predmety, akými sú najmä matematika a fyzika, ale i ďalšie v prvom rade prírodovedné predmety.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies