MILÁNO/FRANKFURT NAD MOHANOM - Oslabené talianske banky očakávajú referendum o ústavnej reforme, ktoré sa uskutoční v nedeľu (4. 12.), s mimoriadne silným napätím. Jeho výsledok ovplyvní možnosti, aké opatrenia sa prijmú na ich sanáciu.
Bankám sa môže vypomstiť, že riešenie svojich problémov dlho odkladali.
Okrem nízkej miery rentability zaťažuje talianske banky aj veľa nedobytných úverov. Medzinárodný menový fond (MMF) odhaduje, že nesplácané záväzky klientov už dosiahli v ich bilanciách 360 miliárd eur. Je to 18 % z celkovej hodnoty úverov. Situácia súvisí s dlhodobou slabosťou talianskej ekonomiky. Mnohí analytici predpokladajú, že napokon dlhy bankám budú musieť zaplatiť daňoví poplatníci.
Prehľad o situácii najväčších talianskych bánk.
UniCredit: Talianska a medzinárodná veľkobanka eviduje nesplácané úvery za takmer 77 miliárd eur. Z celkového objemu úverov je to 18 %. Banka na riešenie situácie potrebuje čerstvý kapitál. Začiatkom budúceho roku ho chce čiastočne získať predajom svojich aktív. Zámer dosiahne len ťažko, lebo burzová hodnota UniCreditu je len 13 miliárd eur. Ďalšia politická neistota by jej situáciu ešte viac skomplikovala. Ťažko by hľadala dostatok vhodných súkromných investorov.
Monte dei Paschi di Siena: Je najstaršou bankou na svete, ale aj najproblémovejším úverovým ústavom krajiny. Až 40 % z poskytnutých prostriedkov investorom sa jej vracia len s ťažkosťami, alebo vôbec nie. Ide o 46 miliárd eur. Vedenie banky sa v lete pokúsilo stať sa pánom situácie, keď prijalo súbor ozdravných opatrení. Z ťažkej situácie by jej mal pomôcť bankový záchranný fond Atlante, ktorý by mal od nej prevziať nedobytné úvery za 28 miliárd eur. Pomôcť by malo banke aj získanie nového kapitálu v hodnote 5 miliárd eur. Ak by tento zámer nevyšiel, vedenie ústavu by mohlo požiadať vládu o pomoc. Údajne sa už konajú o tom rokovania s EÚ. Podľa európskych pravidiel o sanácii problémových bánk najprv by jej mali pomôcť vlastní akcionári. V Taliansku tkvie problém v tom, že mnohí malí sporitelia vložili svoje peniaze do akcií banky.
Intensa Sanpaolo: Druhá najväčšia banka je stabilizujúcim faktorom úverového systému krajiny. Jej prednosťou je, že si už pred rokmi navŕšením vlastného kapitálu vytvorila dostatočnú finančnú rezervu na odpisovanie nedobytných úverov. Ich súčasná výška je na talianske pomery zanedbateľná. Z celkových úverov dosahujú len 8,5 %.
Malé banky: Taliansky bankový systém charakterizuje priveľa malých ústavov. Aj tie majú veľa zlých úverov. Usilujú sa ich znížiť na prijateľnú úroveň. To im však znemožňuje poskytovať nové úvery. Vláda sa snaží dosiahnuť fúziu malých bánk a súčasne ich viesť k prijímaniu a realizácii úsporných programov. Jej zámery však narážajú na odpor.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies