BRUSEL/BRATISLAVA - Vyšehradská skupina je jednotná v tom, že ju nikto nemôže nútiť prijať migrantov, uviedol po štvrtkovom summite Európskej rady v Bruseli slovenský premiér Robert Fico.
Maďarské médiá aj diplomatické zdroje ale pred summitom tvrdili, že jednota Vyšehradskej štvorky (V4) v migračnej politike je minulosťou.
"Fakt je ten, že máme rovnaký názor na povinné kvóty a na tom zotrvávame," zareagoval Fico na otázku TASR, či sa počas summitu Maďarsko postavilo proti plánom prijať čo i len jediného migranta na svojom území.
Maďarská televízna stanica ATV odvolávajúca sa zdroje z tamojšej vlády v utorok priniesla informáciu, že už ani slovenský návrh efektívnej solidarity nie je pre Budapešť prijateľný. V stredu hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács vyhlásil, že ani dobrovoľné kvóty nie sú dobrým riešením, lebo by do Európy prilákali ďalších migrantov.
"Efektívna solidarita je presne o tom, že nás nemôže nikto nútiť, aby sme niekoho prijímali. V tomto máme vo V4 absolútne rovnaký názor," uviedol slovenský premiér. Členské štáty si podľa neho budú môcť vybrať, akým spôsobom prejavia solidaritu pri zvládaní migračnej krízy.
Fico uviedol, že koncept efektívnej solidarity si naprieč úniou získava podporu, ale jeho budúcnosť už nie je v rukách Slovenska, ktoré koncom decembra skončí v úlohe predsedajúceho štátu v Rade EÚ. Minulý týždeň slovenský minister vnútra Robert Kaliňák po stretnutí s ministrami vnútra štátov EÚ vyhlásil, že diskusia o koncepte už členské štáty polarizuje menej ako v minulosti.
Efektívna solidarita je spolu s ďalšími návrhmi v migračnej oblasti súčasťou komplexnej reformy azylového systému EÚ. Podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku únia túto reformu nestihne uzavrieť počas maltského predsedníctva v prvom polroku budúceho roka.
Fico je spokojný, že sa do záverov summitu dostal pojem efektívna solidarita
Z pohľadu slovenského predsedníctva v EÚ je dôležité, že sa v záveroch Európskej rady objavuje slovné spojenie efektívna solidarita. Uviedol to premiér SR Robert Fico po skončení štvrtkového summitu EÚ v Bruseli.
V závere spoločnej tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom Claudom-Junckerom dvaja najvyšší lídri EÚ poďakovali Ficovi za úspešné predsedníctvo v Rade EÚ.
Premiér v rozhovore pre TASR zdôraznil, že z pohľadu nášho predsedníctva je dôležité, že sa v záveroch Európskej rady objavuje slovné spojenie efektívna solidarita.
"To potvrdzuje, že si všetci uvedomujeme, že musíme nájsť nejaké riešenie, lebo kvóty skončia v septembri 2017 a návrh Európskej komisie nemá plnú podporu a nemá šancu tento návrh prejsť," opísal situáciu Fico.
Premiér dodal, že nepredpokladá, že by na budúci rok, po uplynutí lehoty stanovenej na prerozdelenie migrantov medzi členské krajiny EÚ prišiel niekto ďalší s rovnakým návrhom. Prípadne, že by sa o tom rozhodovalo kvalifikovanou väčšinou ako v roku 2015 a nie konsenzom všetkých členských krajín.
"Minimálne sme presvedčili ostatných, hoci existujú na to rôzne názory, že solidarita sa dá prejaviť aj inak ako len okamžitým akceptovaním povinných kvót," odkázal premiér. Podľa jeho slov je to správna cesta, pretože môže dôjsť aj k situácii, že v septembri 2017 nariadenie o kvótach vyprší a EÚ nebude mať nijaké iné rozhodnutia ako po tomto dátume riadiť migračnú otázku.
Maltský vicepremiér Louis Grech v pondelok uviedol, že Malta, ktorá po SR preberie štafetu polročného predsedníctva EÚ, je spokojná s výkonom Slovenska na čele Rady EÚ a má na čo nadväzovať. Vrátane pojmu efektívna solidarita v migračnej agende.
Fico v tejto súvislosti upozornil, že Slovensko v uplynulom semestri nemuselo urobiť nič a predkladať návrhy v tejto agende, ale nechcelo zostať pasívne a podarilo sa mu dosiahnuť širšiu zhodu pre koncept efektívnej solidarity. Priznal, že voči tomuto návrhu sa vymedzuje najmä Taliansko a Grécko, ktoré majú najväčší problém s migrantmi. V prípade Talianska však čaká na postoj nového premiéra Paola Gentiloniho, či nezmení prístup.
"Celkovo je tá atmosféra medzi členskými štátmi taká, že sa musíme o veci baviť aj nejako inak nielen prijímaním migrantov. To sa nám podarilo dosiahnuť a ak Malta bude aktívne pokračovať, môžu sa veci dostať vpred. My sme urobil prvý kop do lopty a bol to tvrdý výkop," uviedol Fico.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies