Čína pokračuje v slovnej prestrelke s Japonskom kvôli spornému súostroviu - Politika Čínska diplomacia označila dnes vyjadrenia japonského premiéra Jošihika Nodu o tom, že Japonsko nebude v prípade sporu o vlastníctvo neobývaných ostrovov vo Východočínsko
Čínska diplomacia označila dnes vyjadrenia japonského premiéra Jošihika Nodu o tom, že Japonsko nebude v prípade sporu o vlastníctvo neobývaných ostrovov vo Východočínskom mori robiť kompromisy, za neústupčivé a nesprávne.
Čínski a japonskí diplomati sa tento týždeň stretli v Pekingu a v New Yorku, aby sa pokúsili zlepšiť vzájomné vzťahy naštrbené územnými nárokmi oboch krajín, ako aj Taiwanu, na ostrovy Senkaku, v čínštine nazývané Tiao-jü.
Okolité vody sú bohaté na ryby a údajne sa v nich nachádzajú zásoby ropy a zemného plynu. Ani jedna zo strán neprejavila vôľu ustúpiť. Predstavitelia sa však dohodli, že v rokovaniach budú pokračovať.
"Čína je veľmi sklamaná a striktne sa stavia proti neústupčivosti japonského lídra, týkajúcej sa jeho nesprávneho postoja (v otázke súostrovia)," tlmočila slová hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čchin Kanga agentúra AP.
Japonský premiér Nošihiko Noda v stredu v New Yorku povedal, že spor by mal byť urovnaný pokojne. Senkaku označil za neoddeliteľnú súčasť japonského územia, "vo svetle dejín a medzinárodného práva". Podľa Čchina je to práve Japonsko, ktoré ignoruje historické fakty a medzinárodné právo.
"Táto krajina vážne spochybňuje povojnový medzinárodný poriadok, a pokúša sa to zakryť pravidlami medzinárodného práva. To je sebaklam," uviedol vo svojom stanovisku.
Oficiálne oznámenie Japonska o dohode o odkúpení troch z piatich ostrovov Senkaku za približne 26 miliónov dolárov (20 miliónov eur) od rodiny Kuriharovcov vyvolalo v Číne pred necelými dvoma týždňami násilné protijaponské protesty. Čína zároveň bojkotuje predaj japonského tovaru - vrátane liekov a stavebného materiálu - na svojom trhu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies