Milióny Európanov budú môcť v septembri navštíviť menej prístupné pamiatky - Kultúra Európska komisia dnes oznámila, že v najbližších týždňoch bude mať viac ako 20 miliónov ľudí možnosť bezplatne navštíviť tisícky zriedkavo prístupných pamiatok a špeciáln
Európska komisia dnes oznámila, že v najbližších týždňoch bude mať viac ako 20 miliónov ľudí možnosť bezplatne navštíviť tisícky zriedkavo prístupných pamiatok a špeciálnych podujatí v rámci Dní európskeho dedičstva, ktoré sa konajú každý september v 50 krajinách po celej Európe.
"Dni európskeho dedičstva ponúkajú ľuďom skvelú príležitosť objaviť kultúrne bohatstvá, ktoré majú mnohokrát rovno pod nosom. O niektorých možno ani nevedia, iné sa dajú navštíviť iba zriedka. Ak im otvoríme dvere, tieto pamiatky nám za to môžu otvoriť myseľ a oči, aby sme videli spoločné i odlišné znaky kultúrneho dedičstva, ktoré je ozdobou na korune Európy," uviedla v tejto súvislosti eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová.
Tento rok bude môcť verejnosť navštíviť nesmierne množstvo rôznych podujatí a pamiatok: od francúzskeho "skrytého dedičstva" — príkladov zriedka prístupných alebo nečakaných posolstiev ukrytých v múroch, podzemí či v prírode -, cez archívy britského obchodného reťazca Marks & Spencer, ktoré sa nachádzajú v meste Leeds, alebo príklady nemeckej vášne k drevu vo všetkých jeho podobách už od mladšej doby kamennej, až po oslavu "staviteľského umenia" v Bruseli ako svetlého príkladu inžinierskeho a technického zdokonaľovania, ktoré viedlo k rozvoju architektúry.
Niekoľko krajín organizuje aj spoločné podujatia s cieľom zdôrazniť európsky rozmer tejto iniciatívy. Španielsko, Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko vytvorili webové stránky, ktoré spoja vinárske múzeá v Európe. Macedónsko, Slovinsko, Francúzsko a Belgicko spolupracujú na aktivitách výmeny mládeže a kultúrneho vzdelávania.
Súčasne sa v 21 európskych krajinách bude konať súťaž fotografií "Wiki loves monuments", ktorej cieľom je motivovať verejnosť, aby objavila kultúrny, historický a vedecký význam svojho blízkeho okolia.
Dni európskeho dedičstva, ktoré sa po prvý raz konali v roku 1985, sa od roku 1999 organizujú ako spoločná iniciatíva Európskej komisie a Rady Európy. Na Dňoch európskeho dedičstva sa zúčastňuje 50 signatárskych krajín Európskeho kultúrneho dohovoru, ktoré vystavujú nové kultúrne poklady a sprístupňujú historické budovy, ktoré za bežných okolností nie sú prístupné verejnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies