V deň bohoslužby za Neila Armstronga nastane tzv. modrý Mesiac
Práve v piatok 31. augusta, keď sa uskutoční súkromná bohoslužba na pamiatku amerického astronauta Neila Armstronga, prvého človeka na Mesiaci, nastane astronomický úkaz, v anglicky hovoriacich krajinách označovaný ako "Blue Moon", teda modrý Mesiac. Upozornila na to agentúra AP.
Tzv. modrý Mesiac nastáva vtedy, keď dôjde k druhému splnu v jednom kalendárnom mesiaci. Najbližšie nastane znova až 31. júla 2015. Keďže mesačný cyklus trvá 29,5 dňa, ide o zriedkavý úkaz, takže aj anglický výraz "Blue Moon" znamená niečo zriedkavé, vzácne.
Prečo sa v slovnom spojení vyskytuje slovo modrý, nie je jasné. Samotný Mesiac totiž pritom nikdy nie je modrý. Modrastý nádych dostáva iba vtedy, ak sa do atmosféry dostanú splodiny rozsiahlych lesných požiarov alebo nastane sopečný výbuch.
V minulosti sa mali mesačné fázy veľký význam v poľnohospodárstve. V priebehu jedného ročného obdobia sa vyskytovali tri splny Mesiaca, ktoré sa označovali slovami prvý, druhý a posledný. Vzhľadom na rozdiel medzi synodickým (29,5 dňa) a kalendárnym mesiacom sa raz za čas stalo, že v jednom ročnom období nastali štyri splny a za modrý Mesiac sa označoval ten tretí.
Vyskytujú sa aj mesiace, počas ktorých nenastane jediný spln. Býva ním 28-dňový február, pretože trvá kratšie ako lunárny cyklus. Ďalší február bez splnu bude v roku 2018.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies