BRATISLAVA - Za nedodanie liekov na recept budú po novom hroziť vysoké sankcie. Dnešným dňom vstúpila do účinnosti časť novely zákona o liekoch, ktorá prináša tzv. emergentný systém. V rámci neho sa má pacient k lieku dostať do 48 hodín. Systém nahlasovania už funguje.
"Emergentný systém zabezpečuje povinnosti držiteľa registrácie, teda výrobcu, spolu s distribútorom a lekárňou vydať pacientovi liek do 48 hodín pod hrozbou vysokej sankcie," vysvetlil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Lekáreň zašle výrobcovi alebo distribútorovi anonymizovaný recept. Pokiaľ liek nedodajú, bude hroziť pokuta do 100.000 eur, v prípade opakovania až milión eur.
Podobná povinnosť platila aj doteraz, podľa šéfa rezortu sa však veľmi nedodržiavala. Ozrejmil, že lekárne síce mali 24-hodinovú lehotu na výdaj lieku pacientovi, povinnosť však už neplatila pre výrobcov a distribútorov. "Sankcie za nedodržiavanie boli veľmi nízke, a preto sa ani nedodržiavali," poznamenal.
Slovenská lekárnická komora (SLeK) verí, že po spustení emergentného systému sa systém na hlásenie nedostupnosti liekov bude v priebehu niekoľkých mesiacov využívať už len minimálne. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) túto legislatívnu zmenu koncom roka kritizovala, podľa nej to prinesie v praxi problémy. Očakáva, že jeho zavedenie povedie k opätovnému otvoreniu novely.
Novela zákona o liekoch upravuje podmienky reexportu liekov. Platná je od prvého januára tohto roka. Distribučné firmy nemôžu za hranice viac vyvážať tie, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Dá sa to iba v prípade súhlasu ich výrobcu. Za nedodržiavanie zákona hrozia pokuty až jeden milión eur.
Ministerstvo už preveruje pre podozrenie z neoprávneného vývozu dve distribučné spoločnosti. Drucker avizoval tvrdé tresty pre tých, ktorí budú porušovať novú legislatívu.
"Diera", cez ktorú mizli lieky pre pacientov, sa však podľa jeho slov zatvorila. Hlásení o chýbajúcich liekoch je podľa ministerstva zdravotníctva výrazne menej. "Aktuálne evidujeme 11-krát menej hlásení ako napríklad v októbri minulého roka," povedala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Lieky zo Slovenska v minulých rokoch často smerovali do krajín západnej Európy, kde je ich cena vyššia. K dispozícii tak neboli mnohé antipsychotiká, antibiotiká, antiepileptiká, antikoagulanciá, ale aj lieky pre onkopacientov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies