MOSKVA - Zistenie, že režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada skryl svoje chemické zbrane, sa môže stať červenou čiarou v spolupráci medzi Sýriou a Ruskom. Vo vysielaní ruskej rozhlasovej stanice Echo Moskvy to dnes vyhlásil predseda zahraničného výboru Rady federácie Konstantin Kosačev.
Ak sa ukáže, že Asad v rozpore so svojimi záväzkami voči medzinárodnému spoločenstvu ukryl chemické zbrane, ktoré Sýria mala zlikvidovať v roku 2014, ako to overila aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), a ak sa potvrdí, že tieto zbrane použil proti civilistom, "potom, myslím, budeme hľadať iné možnosti pre pokračovanie protiteroristickej operácie (v Sýrii), už bez spolupráce s týmto režimom," vyhlásil ruský senátor.
Súčasne však vyjadril nádej, že Asad nezašiel za pomyselnú červenú čiaru. Kosačev dodal, že v roku 2014 medzinárodní inšpektori "prevrátili Sýriu hore nohami", aby sa presvedčili, že tam nezostali žiadne chemické zbrane.
Senátor uviedol, že neverí, že by Asadov režim mal chemické zbrane, a dodal, že je presvedčený, že sýrsky prezident "nemal nijaký dôvod" použiť tieto zbrane proti obyvateľstvu vlastnej krajiny. "Ja ako človek so zdravým rozumom to vidím tak, že Asad teraz vonkoncom nepotrebuje použiť chemické zbrane, ak by ich mal, voči svojim vlastným civilistom," spresnil senátor.
Na margo prítomnosti Ruska v Sýrii uviedol, že si ju vynútil "záujem o zaručenie našej vlastnej bezpečnosti", "a nie pokus zasahovať do vnútorných problémov Sýrie."
Vysvetlil, že Rusko má záujem, aby v Sýrii existovala fungujúca vláda i efektívne riadené armádne zložky a tajné služby, pretože bez nich nie je možné riešiť problémy protiteroristickej operácie.
Kosačev vyhlásil, že riešenie vnútropolitických problémov Sýrie je pre Rusko druhoradé. Zaoberať sa osudom vlády v Sýrii "bude možné až po riešení teroristického problému na území Sýrie," zdôraznil.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies