Pre SR je rast životne dôležitý, nezastupiteľní sú aj nemeckí investori - Slovensko Pre Slovensko je životne dôležité udržiavať pozitívny hospodársky rast aj v čase aktuálnych problémov v Európskej únii (EÚ). Po dnešnom rokovaní s nemeckou kancelárkou Ang
Pre Slovensko je "životne dôležité" udržiavať pozitívny hospodársky rast aj v čase aktuálnych problémov v Európskej únii (EÚ). Po dnešnom rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne to vyhlásil premiér Robert Fico s tým, že rast ekonomiky by nebol možný bez pôsobenia zahraničných investorov v SR. "Z tohto pohľadu je aj účasť nemeckých investorov na Slovensku nezastupiteľná, pokiaľ ide o tvorbu HDP a hospodársky rast," zdôraznil predseda slovenskej vlády.
Ako príklad úspešného nemeckého investora uviedol automobilku Volkswagen. Kým vlani vyrobila na Slovensku viac ako 210.000 áut, v tomto roku plánuje vyprodukovať až 400.000 vozidiel. Slovensko tak aj vďaka pôsobeniu ďalších dvoch zahraničných automobiliek, PSA Peugeot Citroën a Kia, vyrába v prepočte na obyvateľa najviac áut na svete.
"Aj preto pri konsolidácii verejných financií, čo považujeme za absolútnu nevyhnutnosť a očakávame takýto prístup od všetkých členských štátov EÚ, si dávame veľký pozor na to, aby sa naše opatrenia nedotýkali postavenie investorov, bez ohľadu na to, či sú zahraniční alebo domáci. Každé jedno opatrenie vážime na laboratórnych váhach," vyhlásil šéf exekutívy. V tejto súvislosti avizuje otvorený dialóg vlády s podnikateľským sektorom.
Slovensko a Nemecko majú podľa Fica veľmi podobné názory na význam európskej integrácie. "Aj SR je za väčšiu integráciu a prísnejšie dodržiavanie pravidiel," podčiarkol a opätovne sa prihlásil k záväzku Slovenska dosiahnuť v tomto roku deficit verejných financií na úrovni 4,6 % a v roku 2013 ho stlačiť pod 3 % HDP.
Fico ešte v pondelok (2.7.) avizoval, že s Merkelovou chce hovoriť aj o avizovanom predaji 49-% podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), ktorého spolumajiteľom je nemecký koncern E.ON Ruhrgas. K zahraničným majiteľom plynární má totiž dlhodobé výhrady. "K problematike odpredaja 49 % podielu v SPP sme nezaujali žiadne stanoviská," konštatoval dnes po stretnutí s nemeckou kancelárkou.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies