OLOMOUC – Falšovanie peňazí je veľkým lákadlom nemajetných ľudí. Bezpečnosť platobného systému by mala zlepšiť tajuplná kvantová mechanika.
Českým vedcom z Regionálneho centra pokročilých technológií a materiálov Univerzity Palackého v Olomouci sa v spolupráci s japonskými a poľskými kolegami podarilo ako vôbec prvým na svete overiť fungovanie virtuálnych kvantových peňazí. Tie by mali byť voči kopírovaniu omnoho odolnejšie. Informoval o tom Český rozhlas.
Ako povedal vedec Karel Lemr: „Virtuálne kvantové bankovky si možno predstaviť ako reťazec fotónov.“
Ďalej vysvetľuje, že nápad s kvantovým platidlom sa objavil už v 70. rokoch minulého storočia. Vychádza zo zákona kvantovej mechaniky, podle ktorej sa kvantové stavy nikdy nedajú stopercentne duplikovať. Prenos kvantovej informácie je tak oveľa bezpečnejší. Experimentálne sa však hypotézu kvantových peňazí podarilo overiť až teraz.
Štúdiu vedcov publikoval odborný časopis NPJ Quantum Information. Vedci testovali niekoľko navrhnutých schém kvantových bankoviek a ukázali, ktorá obstojí i proti tomu najlepšiemu klonovaciemu stroju.
Jadrom experimentu bolo zariadenie pre kopírovanie kvantových stavov, ktoré vedci z Olomouca už v minulosti vyvinuli. Tentokrát ho použili ako kopírku kvantových stavov.
"Naše predchádzajúce zariadenie sme skonštruovali tak, aby boli kópie čo najvernejšie. Účinnosť kopírovania bola aj tak nízka a to maximálne 30%. U kvantových peňazí je ale treba, aby aspoň polovina fotónov prežila a dorazila do banky. Preto sme museli skombinovať niekoľko prístupov klonovania tak, aby mali vyššiu úspešnosť a neprekročili hranicu, za ktorou už banka bude peniaze považovať za poškodené," vysvetli Antonín Černoch, ktorý na projekte spolupracoval.
Kvantové peniaze sa v praxi zatiaľ nevyužívajú, pretože ešte nie sú vyvinuté kvantové pamäte ako tzv. peňaženky. Je to však len otázka času.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies