ANKARA – Meno tureckého prezidenta Erdogana je v poslednej dobe v médiách veľmi pretriasané. Mnohí svetovi lídri sa stavali kriticky proti referendu, ktoré malo posilniť právomoci prezidenta. Jeho ľud ho podporil a prejavil mu svoju tým svoju dôveru.
Dôveru Turkov si získal svojimi ustálenými názormi, potlačením pokusu o vojenský puč či boj proti radikálom, ktorí sa snažia oslabiť vnútornú stabilitu krajiny a zvrhnúť vládny režim. Erdoganovým cieľom pred referendom bolo získať členstvo v Európskej únii, táto otázka naďalej ostáva otvorená na základe momentálne veľmi vyostrených vzťahov s EÚ.
Hlavným dôvodom prečo Turci hlasovali „ZA“ je, že mnohí z nich veria vo väčšiu nezávislosť Turecka na Západe, ktorý mu aj tak nepraje úspech. Rétorika medzi Tureckom a EÚ sa však už počas predvolebnej kampane začala vyostrovať, kedy niektoré krajiny ako Nemecko, Holandsko a Švédsko zrušili turecké predvolebné kampane na svojom území.
Pre množstvo rôznych názorov sme zostavili stručný profil jeho politickej kariéry:
Od roku 2014 je Erdogan 12. prezidentom Turecka, kedy vyhral voľby a dostal sa do úradu. V rokoch 2003 – 2014 zastával funkciu premiéra krajiny a v rokoch 1994 – 1998, kedy vstúpil do politiky a pôsobil vo funkcii starostu Istanbulu. Erdogan sám seba považuje za konzervatívneho demokrata, ktorý vedie svoju politiku k ekonomickému liberalizmu a sociálnemu konzervativizmu.
V roku 2011 založil Stranu spravodlivosti a rozvoja, ktorú doviedol k trom víťazstvám v rokoch 2002, 2007, 2011. V roku 2014 bol nútený zo strany vystúpiť, aby mohol kandidovať v prezidentských voľbách. Erdogan je zásadne proti vzniku kurdského štátu, ktorý by zabral juhovýchod krajiny a severnú Sýriu. Prezident vystupuje ako odporca holokaustu, antisemitizmu a islamofóbie, považuje to za zločiny proti ľudskosti.
Prezident Erdogan oznámil, že jeho plány do roku 2023 je hospodárska a ekonomická prosperita štátu, zníženie nezamestnanosti, a rast HDP.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies