BRATISLAVA - Minister obrany Peter Gajdoš sa dnes zúčastnil na neformálnom rokovaní ministrov obrany členských krajín Európskej únie (EÚ) na Malte. Hlavnými témami diskusie boli operácia EUNAVFOR MED Sophia v Stredozemnom mori, Stála štruktúrovaná spolupráca a bojové skupiny EÚ.
Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, jedným z aktuálnych problémov Európskej únie naďalej zostáva migrácia z afrického kontinentu cez Stredozemné more smerom na sever. Slovenská republika sa aj preto rozhodla prispieť do operácie EUNAVFOR MED Sophia desiatimi vojenskými policajtmi, ich nasadenie je naplánované v auguste tohto roku.
Ministri navštívili aj vlajkovú loď operácie Giuseppe Garibaldi, ktorá patrí námorným silám Talianska. V rámci podporných úloh operácie tiež pokračuje výcvik pobrežnej stráže a námorných síl Líbye, na čo únia vyčlenila 900-tisíc eur. Doposiaľ sa podarilo vycvičiť 125 osôb, pričom európske krajiny sú pripravené tento počet zvýšiť, no Líbya zatiaľ neposkytla dostatok kandidátov, informovala ďalej hovorkyňa.
Na základe skúseností z operácií a misií EÚ a NATO sú zrejmé nedostatkové spôsobilosti Európy pre zabezpečenie svojich bezpečnostných a obranných priorít. Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO) má vytvoriť platformu, v ktorej by sa členské štáty EÚ a ich partneri pokúsili odstrániť najpálčivejšie nedostatky v tejto oblasti. Na rokovaní Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogherini informovala ministrov o pokroku pri kreovaní tejto iniciatívy.
„Oceňujeme každý návrh smerujúci k rozvoju obranných spôsobilostí rešpektujúci národné obranné ciele a koherenciu medzi procesmi v EÚ a NATO. Väčšina partnerov sa zhodla na potrebe udržať PESCO ako otvorenú platformu spolupráce členských štátov, ktorá by zohľadnila špecifiká menších členských štátov,“ konštatoval minister Gajdoš.
Jedným z cieľov a výziev Únie v oblasti budovania reálne použiteľných spôsobilostí zostáva aj zefektívnenie využiteľnosti bojových skupín EÚ. V najbližších mesiacoch sa očakávajú návrhy o posilnení významu, nasaditeľnosti a využitia jednotiek rýchlej reakcie EÚ.
„V rámci EÚ sa formuje pomerne široký konsenzus rozšíriť spoločné financovanie nasadenia, pôsobenia a stiahnutia bojových skupín EÚ. Slovenská republika posudzuje jednotlivé návrhy, ktoré predstavujú zvýšenie nášho príspevku do EÚ a priamu záťaž pre rezort, ale môžu radikálne zvýšiť efektivitu bojových skupín EÚ,“ ozrejmil prínosy i možné finančné dopady pre Slovensko šéf rezortu obrany Gajdoš.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies