Sezónny pracovníci z tretích krajín môžu u nás pracovať aj bez udeleného prechodného pobytu

NETKY.SK • 1 Máj 2017, 10:49 • 2 min
Sezónny pracovníci z tretích krajín môžu u nás pracovať aj bez udeleného prechodného pobytu

BRATISLAVA - Cudzinci z krajín mimo Európskej únie (EÚ) môžu oddnes na Slovensku získať sezónne zamestnanie aj bez udeleného prechodného pobytu.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z novely zákona o pobyte cudzincov, ktorá dnes nadobudla účinnosť. Zmeny v zákone upravujú príchod, pobyt a zamestnávanie niektorých skupín zamestnancov mimo EÚ na Slovensku, ako sú sezónni pracovníci a pracovníci v rámci vnútropodnikových presunov.

 

Zároveň sa uľahčujú podmienky pre zamestnancov, ktorí pracujú pre centrum strategických služieb, ako aj podnikateľov s inovatívnym projektom. Cudzinci z tretích krajín, ktorí chcú na Slovensku získať sezónne zamestnanie, mohli doteraz takto pracovať, iba ak im bol udelený prechodný pobyt. Po novom majú možnosť vykonávať sezónne zamestnanie v dvoch režimoch.

 

V prvom režime sa na Slovensku môžu zdržať najviac 90 dní, a to na základe udeleného schengenského víza a povolenia na zamestnanie, prípadne len na základe povolenia na zamestnanie, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý nepodlieha vízovej povinnosti.

 

Cudzinec si môže pobyt predĺžiť, ak požiada o udelenie prechodného pobytu na účely sezónneho zamestnania. Ten nesmie prekročiť 180 dní, vrátane predchádzajúceho pobytu. Žiadosť o prechodný pobyt bude posudzovaná v rámci jednotného povolenia. Cudzinec dostane jeden doklad, ktorý ho bude oprávňovať na pobyt a zároveň na zamestnanie.

 

Novela tiež stanovuje podmienky vstupu a pobytu na území SR na obdobie dlhšie ako 90 dní pre príslušníkov tretích krajín a ich rodiny v rámci vnútropodnikového presunu. Tu je cieľom najmä uľahčenie mobility a zníženie administratívneho zaťaženia pre vymedzené kategórie zamestnancov, ktorí sú presunutí v rámci podniku v EÚ na územie Slovenska. Novela ministerstva vnútra aj tu rozlišuje dva režimy.

 

V prvom môže cudzinec vykonávať zamestnanie na základe udeleného prechodného pobytu na účel vnútropodnikového presunu. V druhom režime môže vykonávať zamestnanie bez udeleného prechodného pobytu počas platnosti dokladu o pobyte vydaného niektorým z členských štátov na účel vnútropodnikového presunu.

 

Po príchode na Slovensko v tomto prípade nemusí žiadať o udelenie povolenia na prechodný pobyt, čo doteraz nebolo možné. Zákon zavádza aj špecifickú skupinu zamestnancov – štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí pracujú pre centrum strategických služieb. O ich žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania sa bude rozhodovať v skrátenej lehote do 30 dní.

 

Ak bude takýto cudzinec poskytovať pre centrum strategických činností odborné školenia, bude sa môcť na území SR zdržiavať 90 dní bez povolenia na zamestnanie. Novela uľahčuje aj situáciu zamestnancov z tretích krajín, ktorí prídu o zamestnanie. Po novom majú 60 dní na to, aby si našli nové.

 

Právna norma predlžuje aj platnosť takzvanej modrej karty na účel vysokokvalifikovaného zamestnania z troch na štyri roky. Zrovnoprávňuje sa tiež postavenie cudzincov s dlhodobým pobytom v SR s občanmi SR v právnych vzťahoch vznikajúcich podľa zákona o službách zamestnanosti. Napríklad môžu byť zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

 

Zmeny nastávajú aj v oblasti podnikania. Na Slovensko tak majú možnosť prichádzať za zvýhodnených podmienok podnikatelia, ktorých podnikateľský zámer posúdi ministerstvo hospodárstva ako podnikateľský zámer na realizáciu inovatívneho projektu. Skracuje sa aj lehota policajného útvaru na rozhodnutie o prechodnom pobyte z doterajších 90 dní na 30 dní.

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Katarina Záborská



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies