BRATISLAVA – Platovú reformu rozbehli samotné spoločnosti už v minulom roku, z veľkého nedostatku zamestnancov na rôznych pozíciách začali zvyšovať mzdy zamestnancom.
Výrazný nárast minimálnej mzdy plánuje Smer zvýšiť ešte v priebehu tohto roka. No na druhej strane, takýto skokový nárast miezd by slovenská ekonomika nemusela znášať veľmi dobre počas krízy. Slovensku momentálne chýbajú pracovné sily v dôsledku nedostatočného odmeňovania pracovníkov za pracovný výkon.
Preto sa mnohé spoločnosti, obchodné reťazce rozhodli v poslednom období pre nárast platov na rôznych, dlhodobo neobsadených miestach zvýšením platových podmienok na jednotlivých pozíciách, aby motivovali nezamestnaných z úradov práce. V lete minulého roka obchodná sieť Tesco avizovala, že pokladníčkam zvýšila plat o 10 percent, nedostatok pracovníkov ich donútil k tomuto rozhodnutiu.
Keďže mal britský reťazec dlhodobé problémy s obsadzovaním rôznych pracovných pozícii, rozhodol sa zabojovať o zamestnancov nárastom miezd. Podobný problém pocítil aj Lidl, ktorý v októbri oznámil navyšovanie platov zamestnancov o jednu pätinu. V decembri nasledovalo navyšovanie miezd v sieti McDonald’s, ktorý v decembri minulého roka zvýšil nástupné platy na 800 eur v hrubom. Predajcovia elektroniky z Nay začiatkom tohto roka začali tiež zvyšovať odmeny a platy zdvihli o 17 percent.
V boji o pracovnú silu, ktorý je veľmi nevýhodný pre spoločnosti v dôsledku zvyšovania a následného dorovnávania miezd konkurenciou, dochádza k situácii, že jeden zvýši a druhý dorovná, len aby zamestnancov získal na svoju stranu, čím sa roztočí kolotoč. Slovensko sa ocitlo na prahu platovej revolúcie. Aj napriek tomu, že miera nezamestnanosti presahuje 8%, spoločnosti nedokážu zamestnať 200 000 nezamestnaných z dôvodu neochoty sťahovať sa, zručnosti nedosahujú požadovanej úrovne.
Zvýšením personálnych nákladov, ktoré narastú súbežne s navýšením miezd, budú nútené znižovať náklady inde. Na základe týchto skutočností Národná banka Slovenska odhaduje, že priemerná mzda v tomto roku porastie o približne ďalšie štyri percentá a na budúci rok takmer o päť. Do tohto celého kolobehu vstúpili naši politici. Predseda parlamentu Andrej Danko prišiel s návrhom povinného vyplácania 13. platu.
„Chceme, aby sa v Slovenskej republike dôsledne uplatňoval princíp zásluhovosti a výkonu,“ odôvodnil Danko. Ďalší návrh prišiel z dielne vládneho Smeru, ktorý chce zvyšovať minimálnu mzdu, čím výrazne skomplikujú situáciu obchodníkom, ktorý v minulom roku navyšovali odmeny pre zamestnancov. Veľa obchodníkov obe novely odmieta a obáva sa, že ak ich parlament schváli, budú musieť prepúšťať alebo odmeňovanie zamestnancov sa úpne vytratí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies