BRUSEL - Ďalší zo série medzinárodných seminárov sa v stredu večer konal v Bruseli na pôde Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ. V spolupráci so Slovenskou styčnou kanceláriou pre výskum a vývoj (SLORD) bol seminár s názvom "Plasty a ekológia" zameraný na hľadanie odpovedí na otázku, ako zamedziť tomu, aby sa používanie plastov nestalo záťažou pre prírodu a prekážkou pre trvalo udržateľný rozvoj.
Slovenské zastúpenie pri EÚ niekoľkým desiatkam účastníkov na seminári pripomenulo, že plast ako materiál je všestranný, ľahký, flexibilný, odolný voči vlhkosti a tiež pomerne lacný a prakticky nerozbitný. Ide o užitočné vlastnosti, ktoré prinášajú praktické výhody v živote, avšak pri rozsiahlom používaní plastov dochádza k bezprecedentným environmentálnym problémom a vznikajú aj vážne zdravotné riziká.
Hlavným hosťom na seminári bol profesor Pavel Alexy zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, vedúci Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien. Alexy v rozhovore uviedol, že podujatie malo predstaviť možnosti riešenia ekologických problémov spojených s aplikovaním a využívaním plastov a plastového odpadu.
"Slovensko má odborníkov, trúfam si povedať, že veľmi dobrých, v tejto oblasti, a ponúkame riešenia, ktoré sú svetovo unikátne," povedal Alexy.
V spolupráci s Českou republikou ponúka napríklad celý reťazec výroby plastov z odpadových fritovacích olejov, čo znamená likvidáciu toxických odpadov a zároveň výrobu finálnych produktov, ktoré sú biologicky rozložiteľné.
EÚ pamätá aj na budúce generácie a kladie veľký dôraz na trvalo udržateľný rozvoj. Slovenský výskum podľa Alexyho v uvedenej oblasti vychádza v ústrety tejto filozofii.
"Základné suroviny nečerpáme z fosílnych zdrojov, ale z obnoviteľných zdrojov a vraciame ich naspäť do prírody vo forme kompostu alebo biologicky rozložiteľných plastov, ktoré môžu byť znovu využívané rastlinami lebo živočíchmi a vytvoria zase biomasu," opísal situáciu. Takýto "uzavretý cyklus" je základom pre trvalo udržateľný rozvoj.
Alexy poznamenal, že na bruselskom seminári sa zúčastnili aj jeho kolegovia z priemyselnej sféry, ktorí podporujú výskum na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave: "Spolu intenzívne pracujeme na realizácii nášho projektu v globálnom meradle."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies